Bildegalleri
Håndvevd åkle / veggteppe i ull – lilla og sort – vintage
Til salgs
1 200 kr
Beskrivelse av varen
Tilstand: Pent brukt - I god stand
Høyde: 120 cm
Bredde: 62 cm
Selges et håndvevd åkle i tradisjonell nordisk vevteknikk, utført i ulltråd. Tekstilet har et tydelig horisontalt stripemønster i nyanser av lilla, fiolett og sort, med lyse frynser i begge ender. Uttrykket er grafisk, rolig og samtidig kraftfullt, og egner seg svært godt som veggteppe.
Teknikk
Åklet er håndvevd i flatvev, en tradisjonell teknikk brukt til både bruks- og dekorative tekstiler. Vevingen gir en fast, tett struktur med tydelig rytme i mønsteret, og vitner om solid håndverksmessig utførelse.
Materiale
Vevd i ulltråd. Ull er et slitesterkt naturmateriale med gode isolerende egenskaper og lang levetid, og har vært foretrukket i nordisk tekstiltradisjon.
Farger
Dominerende lilla- og fioletttoner i flere nyanser, kombinert med sort og mørke kontraster. Smalere striper i lysere toner gir dybde og variasjon i helheten.
Tidsperiode
Trolig fra perioden ca. 1960–1980. Fargebruk og formspråk samsvarer med skandinaviske tekstiler fra etterkrigstiden, der håndvevde åkler ofte ble brukt som dekorative veggtepper.
Opprinnelig bruk
Åkler ble tradisjonelt brukt både som sengeteppe, veggteppe og til dekor og isolasjon i stue og oppholdsrom.
Bruk i dag
I dag egner dette seg spesielt godt som:
• Veggteppe / dekorativ tekstilkunst
• Stemningsskapende element i stue, gang eller soverom
• Interiørdetalj i hytte, moderne hjem eller retroinspirerte miljøer
Tilstand
Pent brukt med normal alderspatina. Mindre ujevnheter i veven er naturlig for håndvevde tekstiler og del av uttrykket. Ingen gjennomgående skader observert.
Et karakterfullt håndvevd åkle i ull, med tydelig tidskoloritt og høy dekorativ verdi. Egnet for deg som setter pris på tradisjonelt håndverk og autentiske, nordiske tekstiler.
Brukerprofil
Du må være logget inn for å se brukerprofiler og sende meldinger.
Logg innAnnonsens metadata
Sist endret: 26.1.2026 kl. 18:19 ・ FINN-kode: 448002951


