Bildegalleri
Alf Nielsen: Jeg var Rinnans fange
Til salgs
Frakt fra 25 kr + Trygg betaling 39 kr. Frakten er på tilbud – ordinær pris er 39 kr.
Trygg handel med Fiks ferdig
Varen sendes til deg, og du har 24 timer til å inspisere den før pengene overføres til selgeren.
Beskrivelse av varen
Tilstand: Pent brukt - I god stand
"Jeg var Rinnans fange" er en erindringsbok skrevet av Alf Nielsen, som ble utgitt i 2007. Boken beskriver Nielsens opplevelser under andre verdenskrig som motstandsmann og hans tid i fangenskap hos Rinnanbanden, en norsk nazistisk kollaboratørgruppe ledet av Henry Rinnan.
I boken gir Nielsen et detaljert og personlig innblikk i hvordan Rinnanbanden opererte og behandlet sine fanger. Han forteller om de brutale forhørene, den psykologiske terroren, og de umenneskelige forholdene han ble utsatt for i Rinnans hovedkvarter, kjent som Bandeklosteret i Trondheim. Gjennom Nielsens øyne får leseren et skremmende bilde av hvordan frykt og forræderi preget motstandskampen i Norge.
Boken gir også et innblikk i den norske motstandsbevegelsen og hvordan medlemmene risikerte livet for å motarbeide den tyske okkupasjonen. Alf Nielsen beskriver sine egne handlinger i motstandsarbeidet og de moralske dilemmaene han sto overfor, både som en frihetskjemper og som et menneske utsatt for ekstremt press.
"Jeg var Rinnans fange" har blitt stående som et viktig tidsvitnesbyrd fra en mørk periode i norsk historie. Den belyser ikke bare krigens grusomheter, men også motstandskraften og viljen til å kjempe for frihet, til tross for de enorme kostnadene.
Innbundet med smussomslag
Brukerprofil
Du må være logget inn for å se brukerprofiler og sende meldinger.
Logg innAnnonsens metadata
Sist endret: 27.12.2025 kl. 15:11 ・ FINN-kode: 372551899



