Bildegalleri
Marius - Skiløper - Jageress - Krigsfange - Historien om Marius Eriksen
Til salgs
150 kr
Beskrivelse av varen
Cato Guhnfeldt Wings Forlag 2002. 224 sider. Innbundet bok med omslag. fin bok
Historien om Norges yngste jageress Marius Eriksen, om oppvekst, tidlig skikarriere, flukt fra Norge om bord i en tyskkontrollert fiskeskøyte over til England, og deretter trening i Little Norway -leiren i Canada. Eriksen kom så til 332 Skvadron oppsatt med Spitfire Jagerfly i England. I mai 1943 ble han skutt ned og tilbrakte resten av krigen som krigsfange i den kjente fangeleiren Stalag Luft III. Han deltok i en dødsmarsj fra leiren i 1945 før han ble befridd.
Marius Eriksen, kjent som skiløper, jagerflyver, OL-deltager, filmskuespiller og som "gutten med mariusgenseren", forteller om sitt liv. Først og fremst handler boka om de fem viktigste årene av livet hans under krigen, da han var Norges yngste jagerflyver.
Marius Eriksen var en norsk alpinist, bror av Stein Eriksen. Marius Eriksen vant NM (uoffisielt) i slalåm i 1947 og i 1948, og han var OL-deltaker i 1948. Klubber: Heming og Ready, Oslo.
Marius Eriksen deltok i flere filmer på bakgrunn av sin skikarriere og innsats som jagerflyger under andre verdenskrig, blant annet Troll i ord (1954) og Slalåm under himmelen (1957). Den såkalte «Marius-genseren» er oppkalt etter ham.
andre verdenskrig krigslitteratur fly flyver raf mariusgenser
Brukerprofil
Du må være logget inn for å se brukerprofiler og sende meldinger.
Logg innAnnonsens metadata
Sist endret: 10.11.2025 kl. 14:03 ・ FINN-kode: 339806646
Utforsk våre nye sider for klær og mote
Ta en titt





