Bildegalleri
Nedre Dragsund 29
DRAGSUND - 13 prosjekterte naust i rekke | Flott og skjermet tomt | Like ved småbåthavn
Prisantydning
1 000 000 kr
Prosjektets status
Planlegging
2024
Salgsstart
2025
Byggestart
2025
Overtakelse
2025
Nøkkelinfo
- Beliggenhet
- Ved sjøen
- Boligtype
- Andre
- Soverom
- 0
- Internt bruksareal
- 55 m² (BRA-i)
- Bruksareal
- 55 m²
- Eieform
- Eier (Selveier)
Fasiliteter
Enheter i prosjektet
Sorter etter
Beskrivelse
Velkommen til Dragsund!
Flotte, prosjekterte naust i rekker med sentral beliggenhet i naturskjønne omgivelser. Prosjektet er bestående av totalt 13 naust og 6 rorbuer.
Eiendommen er beliggende på Dragsund i Herøy kommune. Fra eiendommen er det umiddelbar nærhet til småbåthavn og skjergården som er naturlig skjermet mot vær og vind. Fra eiendommen er det også kort vei til butikker og servicetilbud på Dragsund. ca. 10 min til Ulsteinvik sentrum.
Prosjektet får en flat tomt med enkel og god tilkomst, opparbeidet med gruset veiareal og felles parkeringsplasser.
Naustene settes opp i tre byggetrinn. Rekker på 4, 6 og 3 ihht. situasjonsplan.
Byggetrinn 1: Naust 1-4
Byggetrinn 2: Naust 5-10
Byggetrinn 3: Naust 11-13
Naustene får et innvendig areal på ca. 55 kvm og leveres blant annet med hems, treporter (3,25*3,60) og sidedør. Mulighet for motorisert leddport i stål med høyde på 3,6m.
Strøm og vann blir lagt frem til naustet.
Beliggenhet
Prosjektet er beliggende i Dragsund i Herøy kommune. enkel og flat tilkomst via Nedre Dragsund.
Ta av fra riksveien like ved Dragsundbrua og følg veien ca. 75m, hold deretter til høyre og du vil få eiendommen på din venstre hånd etter ca. 100m.
Fra eiendommen er det ca. 9 km til Ulsteinvik sentrum, ca. 20km til Fosnavåg sentrum og ca 28 km til Ørsta/Volda.
Tomten
Tomten er lokalisert i Nedre Dragsund, Gnr/Bnr: 45/56, 200 og 199 i Herøy kommune. Tomten har i dag en størrelse på ca. 4860 m2. Tomt, tomtearbeid, murarbeid og betongarbeid som vist på situasjonsplan og tomtebeskrivelse inngår i standard leveranse. Lokale tilpassinger må
påregnes.
Opparbeiding av Tomten
Alle murer blir levert ihht. situasjonsplan og evt. lokale tilpasninger. Det blir støpt ringmur og isolerte betongplater. Alle enheter blir levert med støpt og isolert betonggulv. Felles veier og parkeringsplasser vil få toppdekke av grus.
Deler av tomten er i dag bebygget med et eldre verkstedbygg. Bygget tenkes benyttet som lager under byggeprosessen og er deretter planlagt revet til fordel for utvidelse av prosjektet med naust/rorbuer.
Ferdigstillelse
Estimert ferdigstillelse 2-3 kvartal i 2026.
Dette tidspunktet er foreløpig, ikke bindende, og utløser ikke dagmulkt. En senere igangsetting og/eller en lengre byggetid enn forventet kan medføre en senere overtakelse. Når selger har opphevet forbeholdene som selger har satt i kjøpekontrakten, skal selger fastsette en overtakelsesperiode med minst sju dagers varsel iht. Bustadoppføringslova § 15. Selger skal skriftlig varsle kjøper om når overtakelsesperioden begynner og slutter. Denne endelige datoen er bindende og dagmulktutløsende, og skal ligge innenfor overtakelsesperioden. Hvis en varslet overtakelsesforretning må utsettes som følge av entreprenørens forhold, kan forbrukeren på nærmere vilkår kreve dagmulkt etter bustadoppføringslova § 18.
Ved overtagelse foretas en felles befaring av Eiendommen hvor både kjøper og selger deltar. Dersom noen av partene krever det, skal en representant fra entreprenør være til stede. Det skal føres protokoll over befaringen.
Selger plikter å rette eventuelle feil/mangler som inngår i protokollen, som Selger har akseptert å rette, så snart arbeidet kan gjøres av hensyn til årstidene og rasjonell fremdriftsplan.
Selger har ansvar for å fremskaffe midlertidig brukstillatelse og ferdigattest på Eiendommen. Det gjøres oppmerksom på at ferdigattest normalt foreligger lang tid etter overtagelse. Midlertidig brukstillatelse skal foreligge før overtakelse.
Selger skal informere Kjøper dersom det kan påregnes endringer i forhold til den planlagte perioden for overtagelse, herunder som følge av endrings- eller tilleggsarbeider bestilt av Kjøper.
Forhåndsbefaring:
Selger kan om ønskelig innkalle til forhåndsbefaring ca. to uker før overlevering hvor Eiendommen besiktiges av Selger og kjøper i fellesskap, og eventuelt sammen med entreprenøren. Eiendommen skal overtas ved overtagelsesforretning.
Komm. tilknytning
Naustet får adkomst fra fylkesveg inn på privat vei for naust/rorbu området.
Naustet vil ikke være tilknyttet vann og avløp, men det blir lagt vann rør frem til dør og kjøper kan installere vann i naustet selv.
Sentrale lover
Eiendommen selges etter reglene i avhendingsloven.
Eiendommen skal overleveres kjøper i tråd med det som er avtalt. Det er viktig at kjøper setter seg grundig inn i alle salgsdokumentene, herunder salgsoppgave, tilstandsrapport og selgers egenerklæring. Kjøper anses kjent med forhold som er tydelig beskrevet i salgsdokumentene. Forhold som er beskrevet i salgsdokumentene kan ikke påberopes som mangler. Dette gjelder uavhengig av om kjøper har lest dokumentene. Alle interessenter oppfordres til å undersøke eiendommen nøye, gjerne sammen med fagkyndig før bud inngis. Kjøper som velger å kjøpe usett kan ikke gjøre gjeldende som mangel noe han burde blitt kjent med ved undersøkelsen. Dersom det er behov for avklaringer, anbefaler vi at kjøper rådfører seg med eiendomsmegler eller en bygningssakyndig før det legges inn bud.
Hvis eiendommen ikke er i samsvar med det kjøperen må kunne forvente ut ifra alder, type og synlig tilstand, kan det være en mangel. Det samme gjelder hvis det er holdt tilbake eller gitt uriktige opplysninger om eiendommen. Dette gjelder likevel bare dersom man kan gå ut i fra at det virket inn på avtalen at opplysningen ikke ble gitt eller at feil opplysninger ikke ble rettet i tide på en tydelig måte. En bolig som har blitt brukt i en viss tid, har vanligvis blitt utsatt for slitasje og skader kan ha oppstått. Slik bruksslitasje må kjøper regne med, og det kan avdekkes enkelte forhold etter overtakelse som nødvendiggjør utbedringer. Normal slitasje og skader som nødvendiggjør utbedring, er innenfor hva kjøper må forvente og vil ikke utgjøre en mangel.
Boligen kan ha en mangel dersom det er avvik mellom opplyst og faktisk areal, forutsatt at avviket er på 2% eller mer og minimum 1 kvm.
Dersom eiendommen har et mindre grunnareal (tomt) enn kjøperen har regnet med, er det likevel ikke en mangel hvis ikke arealet er vesentlig mindre enn det som fremkommer av salgsdokumentene, jf. avhl-3-3.
Ved beregning av et eventuelt prisavslag eller erstatning må kjøper selv dekke tap/kostnader opptil et beløp på kr 10 000 (egenandel).
Dersom kjøper ikke er forbruker selges eiendommen «som den er», og selgers ansvar er da begrenset jf. avhl. § 3-9, 1. ledd 2. pktm. Avhendingsloven § 3-3 (2) fravikes, og hvorvidt en innendørs arealsvikt karakteriseres som en mangel vurderes etter avhendingsloven § 3-8. Informasjon om kjøpers undersøkelsesplikt, herunder oppfordringen om å undersøke eiendommen nøye, gjelder også for kjøpere som ikke anses som forbrukere. Med forbrukerkjøper menes kjøp av eiendom når kjøperen er en fysisk person som ikke hovedsakelig handler som ledd i næringsvirksomhet.
Nærområdet
Notar Søre Sunnmøre
Annonseinformasjon
| FINN-kode | 408104684 |
|---|---|
| Sist endret | 27. okt. 2025 12:31 |
| Referanse | NO3.251022 |
Annonsene kan være mangelfulle i forhold til lovpålagt opplysningsplikt. Før bindende avtale inngås oppfordres interessenter til å innhente komplett informasjon fra meglerforetaket, selger eller utleier.