Bildegalleri

Solgt
Majorstuen

Gjennomgående, lys & klassisk leilighet | Stukkatur & rosett | Mot blindgate | Parkering*

Prisantydning6 400 000 kr
Totalpris
6 722 473 kr
Omkostninger
172 473 kr
Fellesgjeld
150 000 kr
Felleskost/mnd.
2 780 kr

Nøkkelinfo

Boligtype
Leilighet
Eieform
Andel
Soverom
1
Internt bruksareal
60 m² (BRA-i)
Bruksareal
60 m²
Etasje
3
Byggeår
1892
Energimerking
G - Rød
Rom
2
Tomteareal
500 m² (eiet)

Les mer om bruksareal her

Fasiliteter

Peis/Ildsted
Parkett
Sentralt
Offentlig vann/kloakk

Oppdragsnummer

159-25-0693

Eier

Kri18 AS ved Oscar Hellenes

Eiendomstype

Andelsleilighet

Eierform

Borettslag

Betegnelse

Andelsnr. 12 Orgnr. 936175589 i Oslo kommune

Etasje

3

Byggeår

1892

Arealer og fordeling per etasje

Totalt BRA 60 kvm består av:
- BRA-i (internt bruksareal): 60 kvm

Fra 1. januar 2024 ble det innført nye regler for arealangivelser ved salg av boliger. Ny standard som har som mål å beskrive boligens bruksareal i tre definerte kategorier:

Rom som ligger utenfor boenheten, men som eier har påvist og/eller opplyst at tilhører boenheten, er oppmålt og inkludert i BRA-e. Rom utenfor boenheten kan omdisponeres av borettslaget/sameiet og dette kan påvirke boligens BRA.

1. Internt bruksareal (BRA-I): Dette refererer til arealet innenfor boenhetens yttervegger.

2. Eksternt bruksareal (BRA-E): Dette inkluderer arealet utenfor boenheten, som kan nås via fellesarealer eller utvendig adkomst.

3. Innglasset balkong (BRA-B): Dette omfatter arealet på innglassede balkonger. Samtidig vil det være en separat angivelse TBA (Terrasse- og balkongareal), som dekker områder som balkonger, altaner og verandaer. Dette arealet vil ikke bli inkludert i boligens bruksareal.

Vedlagte plantegninger er ikke målbare, og oppgitte arealer er hentet fra vedlagte tilstandsrapport.
Arealene er plassmålt og beregnet med utgangspunkt i NS 3940:2023.

Før de nye målereglene trådte i kraft, ble arealmålinger gjennomført. Det må derfor tas høyde for økte toleranser når det gjelder angivelse av arealer for boder og TBA (åpent areal).

Areal

Primærrom: 60 kvm, Bruksareal: 60 kvm, BRA-i: 60 kvm

Antall rom

2

Tomtetype/areal

Fellestomt / 500 kvm

Forretningsfører

Agio Forvaltning

Beliggenhet

Eiendommen ligger i et urbant, populært og meget sentralt boligområde på Majorstuen i Oslo. Boligen ligger rett ved bymessige fasiliteter, flere treningssentre og hyggelige parker. Bogstadveien ligger like i nærheten med et rikt utvalg av kafeer, konditorier, restauranter og butikker.

Fra leiligheten er det ca. 500 meter til Stensparken og rundt et kvarters gange til idylliske Frognerparken og St.Hanshaugen park. I Frognerparken ligger Vigelandsparken, Oslo Bymuseum, Frognerbadet og Frogner stadion.

Det er også kort vei til Nordens største SATS; SATS Colosseum som gir muligheter for ballspill, gruppetimer og egentrening. SATS Fagerborg, Fresh Fitness og andre treningssentre er heller ikke langt unna. Bislett Bad byr på innendørs svømmehall, og Colosseum kino ligger i gangavstand. Setter du kursen mot sentrum når du Uranienborgparken og Slottsparken på få minutter.

Dagligvarehandelen kan blant annet gjøres på Rema 1000, MENY, Kiwi og Joker det ligger også en søndagsåpen Bunnpris ett minutt gange fra leiligheten. Bogstadveien er velkjent for sitt yrende folkeliv og ikke minst rike utvalg av butikker, kafeer, konditorier, restauranter og utesteder. Her finner du alt fra store, rimelige kleskjeder til fasjonable motehus. Aker brygge og områdene rundt anbefales også et besøk.

Området har et godt kollektivtilbud via buss, trikk og T-bane. Nærmeste holdeplass er Bogstadveien som ligger ca. 50 m fra leiligheten. Majorstuen er et viktig kollektivknutepunkt i Oslo, da alle T-banelinjene, tre sporvognslinjer og fem busslinjer trafikkerer stedet. Med bil fra Fagerborg tar det ca. 6 min til Oslo S, 6 min til Skøyen og 40 min til Oslo Lufthavn.
Fra eiendommen er det gangavstand til Majorstuen barne- og ungdomsskole. I nærområdet ligger Blindern og Politihøyskolen, samt privat Høyskole innen helse- og sosialfag, diakoni og ledelse. Det finnes flere videregående skoler i nærliggende områder og et godt utvalg av barnehager.

Byggemåte

Grunnmur er oppført i gråstein og teglstein. Veggkonstruksjon er oppført i teglstein og er utvendig pusset og malt med trekninger og ornamenter. Taket er et saltak og er båndtekket med metallplater. Etasjeskille er et trebjelkelag. Vinduer med 2-lags glass. Vinduer er fra 1994. Entrédør har lyd - og brannklassifisering 35dB/EI30.

Innhold

3. etasje: Gang, stue, kjøkken, bad og soverom.

Bod

Det medfølger en kjellerbod markert med nr 2. Ca 5 kvm.

Oppvarming

Peis i stuen, eller varmes leiligheten opp av elektriske panelovner etter behov.

Parkering / Garasje

P-plass på eiendommen kan kjøpes for 800 000 kr. Kjøper av parkeringsplass vil få en vedtektsfestet bruksrett til plassen, og denne bruksretten følger andelen videre ved salg av leiligheten, eller kan selges til andre andeler eller aktører utenfor borettslaget . Borettslaget forbeholder seg retten til å reseksjonere parkeringsplassene til en egen seksjon og eventuelt selge disse fritt i markedet, herunder også til personer utenfor borettslaget. Kjøper gjøres oppmerksom på at den skattemessige inngangsverdien ved videresalg av parkeringsplass ut av borettslaget vil være 0, noe som innebærer at eventuelt salg til aktør utenfor borettslaget utløser gevinstskatt på hele salgssummen av parkeringsplassen, som må dekkes av selger av p-plassen.

Ellers er det beboerparkering i gaten etter områdets gjeldende bestemmelser. I 2025 vil beboerparkering for privatpersoner med bil koste rundt kr 6.200,- pr. år for bensinbil, dieselbil, hybridbil, ladbar hybridbil, og kr 2 090,- pr. år for elbil. Se Oslo kommune sin hjemmeside for mer informasjon.

Tinglyste rettigheter og forpliktelser

Kommunen har legalpant i borettslagets eiendom som sikkerhet for betaling av kommunale avgifter. Legalpant er pant som følger av loven, og som ikke tinglyses. På borettslagets eiendom kan det være tinglyst erklæringer som f eks rett for kommunen til å vedlikeholde rørsystemer for vann- og kloakk. Disse erklæringene kan ikke slettes. Kontakt megler for nærmere informasjon.

Borettslaget har lovbestemt pant i den enkelte andel for ubetalte fellesutgifter og andre kostnader knyttet til forholdet mellom andelen og borettslaget, jf. borettslagsloven § 5-20. Pantekravet kan ikke overstige 2 G (2 ganger Folketrygdens grunnbeløp).

Servitutter / rettigheter

Andelen overdras fri for pengeheftelser. På borettslagets eiendom er det tinglyst ulike erklæringer/servitutter og pengeheftelser, bla. tilknyttet fellesgjeld. Disse vil følge eiendommen.
Følgende servitutter er tinglyst på eiendommen:

I dag er det tinglyst pant til fordel for Eiendomsmegler 1 Sør-Norge AS på eiendommen, men selger vil sørge for at andelen overdras fri for pengeheftelser. På borettslagets eiendom vil det være tinglyst ulike erklæringer/servitutter og pengeheftelser, bla. tilknyttet fellesgjeld. Disse vil følge eiendommen.

Det er pt. ikke noen servitutter tinglyst på eiendommen.

Vei / Vann / Avløp

Det er adkomst fra offentlig vei. Eiendommen er tilknyttet offentlig vann- og avløpsnett via private stikk- og fellesledninger. Vi gjør oppmerksom på at private ledninger vedlikeholdes for eiers regning.

Ferdigattest eller midl. brukstillatelse

Det foreligger bygningsanmeldelse på vånuingshus datert 1891.
Megler har ikke lykkes i å innhente ferdigattest eller midlertidig brukstillatelsd for våningshuset.

Det foreligger byggemeldte tegninger men det er avvik fra dagens bruk.
Avvik: Vegg mellom værelse og kjøkken er fjernet til fordel for et større kjøkken.

Det foreligger ferdigattest for rehabilitering av fire skorsteiner datert 2021
Det foreligger ferdigattest for installasjon av brannalarmsystem datert 2023
Det foreligger ferdigattest for innredning på loft datert 1976
Det foreligger ferdigattest for atelier på loft datert 1972
Det foreligger ekspedisjonsdokument på innredning bad og WC datert 1935

I eldre saker fra slutten av 1800 til begynnelsen av 1900- tallet, kan "Ekspedisjonsdokument" anses som en slags brukstillatelse ifølge plan og bygningsetaten.

Ferdigattest utstedes av bygningsmyndighetene på grunnlag av mottatt dokumentasjon fra kontrollansvarlige når et søknadspliktig tiltak er utført i samsvar med tillatelsen og øvrige krav etter plan- og bygningsloven. At ferdigattest eksisterer, gir ingen garanti for at det ikke er utført arbeid på boligen som ikke er byggemeldt eller godkjent. Det gjøres oppmerksom på at det ikke utstedes ferdigattest for ikke-avsluttede byggesaker/byggemeldinger som er fra før 1998.

Megler har ikke kontrollert om tomtegrenser stemmer med de grensemerker/gjerder/ grensebeplantning som fysisk er satt i terreng. Det kan være avvik i dagens rombruk/rombenevnelse i forhold til boligens opprinnelige byggemeldte/godkjente tegninger.

Verdi ved skattefastsetting

Verdien ved skattefastsetting er p.t. ikke fastsatt. Verdien ved skattefastsetting fastsettes av Ligningskontoret etter beregningsmodell som tar hensyn til om boligen er en såkalt "primærbolig" (der boligeieren er folkeregistrert bosatt) eller "sekundærbolig" (alle boliger man eier, men ikke bor fast i). Interessenter oppfordres til å sjekke www.skatteetaten.no eller kontakte ansvarlig megler for nærmere informasjon om verdien ved skattefastsetting.

Formuesverdien fastsettes med utgangspunkt i en kvadratmeterpris som beregnes av Statistisk sentralbyrå (SSB). Kvadratmeterprisen skal gi uttrykk for en estimert markedsverdi pr. kvadratmeter og bygger på statistiske opplysninger om omsatte boliger (boligtype, areal, geografisk beliggenhet og alder). Det tas også hensyn til om boligen ligger i et område som er tett eller spredt bebygget.

Formuesverdien for primærbolig skal beregnes til 25% av boligverdi opp til kr 10 millioner. For verdi over 10 millioner beregnes 70% av den overskytende boligverdien. Formuesverdien for sekundærbolig skal beregnes til 100% av boligverdien.

Reguleringsforhold

Eiendommen ligger på en tomt som er regulert til byggeområde for boliger ihht. reguleringsbestemmelse S-2255. Oslo kommune vedtok i 2015 en ny kommuneplan. Dette har fått betydning for en rekke av de vedtatte reguleringsplanene i kommunen. Reguleringskart ligger vedlagt i salgsoppgaven. Se også KDP-17. Ta kontakt med ansvarlig megler for nærmere informasjon.

Eiendommen står på gul liste: Prioriterte kulturminneinteresser (kommunalt og statlig listeført). Gul liste er Byantikvarens oversikt over registrerte kulturminneinteresser. Anlegg, eiendommer og bygninger som er registrert som prioriterte kulturminneinteresser, har ikke et formelt vern, men er listeført av Byantikvaren eller Riksantikvaren. Byantikvaren skal som kommunal og fylkeskommunal kulturminnefaglig rådgiver uttale seg i slike plan- og byggesaker og vurdere hvordan tiltaket påvirker verneverdiene. Plan- og bygningsetaten vurderer tiltaket i et helhetlig perspektiv, avveier de ulike samfunnsinteressene og fatter vedtak om tillatelse etter plan- og bygningsloven. For å få mer informasjon om kulturminneinteressene på eiendommen, kan du kontakte Byantikvaren.

Oslo er under stor utvikling og byggeprosjekter/ utvikling i nærområdet må påregnes. For informasjon om eventuelle arbeider i nærliggende områder anbefaler vi et søk på plan og bygg sin saksinnsyn portal: https://www.oslo.kommune.no/plan-bygg-og-eiendom/

Plansaker:
Frognerparken - Forprosjekt med reguleringsplan for Frognerparken
Saksnr: 202461838
Sakstype: Detaljregulering
Beskrivelse: Bymiljøetaten skal utarbeide forslag til ny reguleringsplan for å forbedre sykkeltilretteleggingen langs Frognerparken, mellom Monolitveien og Middelthunsgate. Forprosjektet skal se på mulige løsninger for ny sykkeltilrettelegging på strekningen. Som en konsekvens vil 17 gateparkeringsplasser måtte fjernes for å få plass til nytt sykkelfelt. Hensikten med prosjektet er å lage en sammenhengende sykkelrute langs Frognerparken og skille gående og syklende i området på en bedre måte enn i dag. Ved å bedre sykkeltilretteleggingen langs parken, gjennom å blant annet gjøre den mer fremkommelig og trafikksikker, gjør man det mer attraktivt for syklende å velge rute tilrettelagt for dem. På denne måten reduseres omfanget av sykling inne i parken, og slik vil konflikten mellom gående og syklende inne i Frognerparken reduseres. Slik blir det også bedre for gående å ferdes i området. Bymiljøetaten har mottatt klager på syklister som sykler på tvers igjennom parken og som skaper konflikter mellom gående og syklende. Prosjektets hensikt er derfor å løse konflikten mellom gående og syklende ved å opparbeide en attraktiv sykkelrute som leder syklistene inn til den ønskede traseen i utkanten av parken.
For mer informasjon:
https://innsyn.pbe.oslo.kommune.no/saksinnsyn/casedet.asp?caseno=202461838
https://www.oslo.kommune.no/slik-bygger-vi-oslo/frognerparken-forprosjekt-med-reguleringsplan/

Holmboes gate 8 - Majorstuveien 5 B - Boliger
Sakstype: Detaljregulering
Vedtatt/behandlet av: Forslag
Beskrivelse: Majorstuveien 5b AS foreslår å regulere Holmboes gate 8 og Majorstuveien 5b til boligbebyggelse og uteoppholdsareal. Hensikten med planforslaget er å rive eksisterende garasjer på planområdet for å oppføre en ny boligblokk og parkeringsanlegg, som vil gi anslagsvis 32 nye leiligheter. Ny bebyggelse foreslås med maksimalt seks etasjer, og eksisterende bygg i Holmboes gate er forutsatt videreført med byggegrenser og høyder tilsvarende dagens situasjon.
For mer informasjon:
http://innsyn.pbe.oslo.kommune.no/saksinnsyn/casedet.asp?caseno=202205283

Byggesaker:
Vibes gate 2 - oppføring av balkonger
Saksnummer: 2025/11196 - Byggesak
Mottatt sak: 29.09.2025
Status: Under behandling

Bogstadveien 25 - oppføring av uthengskilt - Traktøren
Saksnummer: 2025/04165 - Byggesak
Mottatt sak: 01.09.2025
Status: Under behandling

Vibes gate 10 - Utskifting av vinduer
Saksnummer: 202557205 - Byggesak
Mottatt sak: 19.08.2025
Status: Tillatelse gitt

Vibes gate 1 B - endring av boenheter og endringer i planløsning
Saksnummer: 2025/07226 - Byggesak
Mottatt sak: 12.09.2025
Status: Under behandling

Dronning Astrids gate 2 - Innvendig ombygging fra boenheter til felleskjøkken
Saksnummer: 202114442 - Byggesak
Mottatt sak: 15.09.2021
Status: Tillatelse gitt

For mer informasjon om pågående saker: https://od2.pbe.oslo.kommune.no/kart/

Energimerking

Oppvarmingskarakter Rød - Energikarakter G

Beskrivelse av borettslaget

BorettslagetVIBES GATE 2 BRL er et borettslag under etablering.

Borettslaget består av 19 andeler, hver pålydende NOK 5 000. Det er knyttet én andel til hver boenhet i laget.

Det foreligger utkast til vedtekter og regnskap i forbindelse med forhåndssalg av andeler. Selger kan endre innholdet i vedtektene når hensiktsmessig. Interessenter oppfordres til å sette seg inn i ukastet til borretslagets vedtekter og regnskap.

Fremkommer av vedtekter:
- Borettslaget består av 19 andeler, hver pålydende NOK 5 000. Det er knyttet én andel til hver boenhet i laget.
- Det er intet krav om at erverver må godkjennes av styret.
- Det er ikke forkjøpsrett for andelseierne i borettslaget.
- Andelseieren kan ikke benytte boligen til annet enn boligformål uten styrets samtykke.
- En andelseier kan med styrets godkjenning gjennomføre tiltak på eiendommen som er nødvendige på grunn av funksjonshemming hos en bruker av boligen. Godkjenning kan ikke nektes uten saklig grunn.
- Forandringer i strid med de til enhver tid gjeldende bygningsforskrifter og andre offentlige bestemmelser, er ikke tillatt. Forandringer som berører bygningens eksteriør - herunder oppsetting av private radio- og TV- antenner, markiser mv, er ikke tillatt uten styrets forutgående samtykke.
- Den enkelte andelseier skal holde boligen i forsvarlig stand, og vedlikeholde slikt som dører og vinduer innvendig og utvendig, rør, sikringsskap fra og med første hovedsikring/inntakssikring, ledninger med tilbehør, varmekabler, inventar, utstyr inklusive vannklosett, varmtvannsbereder og vasker, apparater og innvendige flater. Våtrom må brukes og vedlikeholdes slik at lekkasjer unngås.
- Vedlikeholdet omfatter også nødvendige reparasjoner og utskiftning av slikt som rør, sikringsskap fra og med første hovedsikring/inntakssikring, ledninger med tilbehør, varmekabler, inventar, utstyr inklusive slikt som vannklosett, varmtvannsbereder og vasker, apparater, tapet, gulvbelegg, vegg, gulv- og himlingsplater, skillevegger, listverk, skap, benker og innvendige dører med karmer. Samt utskiftning av vinduer, herunder nødvendig utskiftning av termoruter, og ytterdør til boligen eller sluk, samt rør eller ledninger som er bygd inn i bærende konstruksjoner
- Felleskostnader for borettslaget vil være summen av de kostnader borettslaget pådras ihht. vedlikeholdsplikten i borettslagets vedtekter, egen forretningsførsel mv.
- Den enkelte andelseier er ansvarlig for felleskostnadene etter en nøkkel fastsatt ved stiftelsen av borettslaget. Nøkkelen ligger fast og kan bare endres etter borettslagsloven § 5-19.
- Når særlige grunner taler for det, skal en kostnad likevel fordeles etter nytten for den enkelte bolig eller etter forbruk.
- Borettslagets kostnader til behandling og eventuell oppfølging av søknad om overlating av bruk, betales av den andelseier som har søkt, se pkt. 4-2 (6).
- For krav på dekning av felleskostnader og andre krav fra lagsforholdet har borettslaget en lovbestemt panterett i andelen foran alle andre heftelser. Pantekravet er begrenset til en sum som svarer til to ganger folketrygdens grunnbeløp på tidspunktet tvangsdekning besluttes gjennomført.
- Boder som er tilstøtende leilighetene, kan innlemmes i bruksenheten.
- Stifter planlegger å konvertere næringslokale til leilighet. Dersom PBE ikke tillatter dette har selger rett til å beholde det som næringslokale, seksjonere det som en egen seksjon og boligarealene som en samleseksjon bolig som eies av borettslaget. Samt opprette eierseksjonssameie hvor borettslaget og næringseksjonen stemmer etter eierbrøk.

Den skattemessige inngangsverdien på borettslagets eiendom er lavere enn dagens markedsverdi. Det følger av at borettslaget har ervervet 100% av aksjene i selskapet som eier alle leilighetene fra , som ledd i en fusjon hvor den skattemessige inngangsverdien er videreført med skattemessig kontinuitet. Det betyr at det er latent skatt på eiendommen. Den latente skatten vil kun utløses dersom borettslaget velger å selge seksjonene, men senere salg av boliger i borettslaget vil skje gjennom andelseiernes salg av andeler i borettslaget.

Det er borettslaget som eier eiendommen, mens andelseierne eier andeler i borettslaget. Andel i borettslag gir andelseier borett til og råderett over en nærmere bestemt bolig. Andelseierne har ikke personlig ansvar for borettslagets gjeld, men borettslagets løpende utgifter må dekkes av andelseierne gjennom månedlige fellesutgifter (husleie).

Borettslaget er et eldre bygg og det må påregnes vedlikehold/oppgraderinger av bygget i årene som kommer. Således må kjøper ta høyde for at det kan komme økte kostnader/fellesgjeld i årene som kommer. Driften av borettslaget vil bestemmes av de nye beboerne og det fremtidige styret. Det må forventes at det kan være perioder med støy som følge av at leiligheter blir pusset opp.

Interessenter oppfordres til å sette seg inn i borettslagets vedtekter, husordensregler, regnskap, budsjett, årsberetning, vedtak fra årsmøte/generalforsamling m.m. Se særlig om vedtekter og husordensregler knyttet til husdyrhold, dugnader, trappevask o.l.

Det er borettslaget som eier eiendommen, mens andelseierne eier andeler i borettslaget. Andel i borettslag gir andelseier borett til og råderett over en nærmere bestemt bolig. Andelseierne har ikke personlig ansvar for borettslagets gjeld, men borettslagets løpende utgifter må dekkes av andelseierne gjennom månedlige fellesutgifter (husleie).

Interessenter oppfordres til å sette seg inn i borettslagets vedtekter, husordensregler, regnskap, budsjett, årsberetning, vedtak fra årsmøte/generalforsamling m.m. Se særlig om vedtekter og husordensregler knyttet til husdyrhold, dugnader, trappevask o.l.

Sikringsfond

Sikringsfond er en forsikringsordning som dekker tap borettslaget får som følge av at andelseiere misligholder betaling av løpende fellesutgifter. Medlemskap i sikringsordning kan tegnes av det enkelte borettslag, eller av boligbyggelag på vegne av tilknyttede borettslag.

Forkjøpsrett for medlemmer / styregodkjennelse

Det er ikke forkjøpsrett i borettslaget.
Det kreves ikke styregodkjennelse av ny eier.

Strømstøtteordning


Selger har ikke bundet opp eiendommen i strømstøtteordningen Norgespris.

Andre faste løpende kostnader

Kr. 2 780,- pr. Mnd.
Fellesutgifter som inkluderer: Renovasjon, forretningsførsel, kommunale avgifter, felles byggforsikring, vedlikehold, strøm fellesareal og annet/ufortutsette utgifter.

Herav:
Nedbetaling av renter på lån: Ca. kr 669,- i mnd
Det er avdragsfrihet i 1 år. Etter dette vil det tilkomme ekstra kostnad for avdrag på lån på ca. 500 kr i mnd.

Fellesutgiftene er stipulerte på bakgrunn av budsjetterte kostnader. Det tas forbehold om endringer i fellesutgiftene etter hvert som driften av borettslaget starter. Fellesutgiftene vil også avhenge av hva borettslaget ønsker at skal være inkludert i fellesutgiftene.

Andre faste utgifter:
Strøm: Selger har ikke bebodd boligen og har således ingen kjennskap til årlig strømforbruk. Strømforbruk avhenger av antall personer i husholdningen og den generelle bruken av eiendommen.

Eiendomsskatt:
I Oslo kommune er det eiendomsskatt. For boliger er eiendomsskatten 2,8 promille av eiendomsskattegrunnlaget minus bunnfradraget. Bunnfradraget for 2024 er på inntil 4,7 millioner kroner. Eiendomsskatten beregnes etter denne formelen:(Eiendomsskattegrunnlag - bunnfradrag) x 0,0028 = eiendomsskatt per år. For boliger hvor kommunen har mottatt boligverdi fra Skatteetaten, er eiendomsskattegrunnlaget for 2022 70 prosent av boligverdien. De fleste boliger har boligverdi fra Skatteetaten.

Forsikring i Gjensidige, (polisenummer 95473795)

Kjøper tegner eget forsikrings, strøm-, internett- og eventuelt alarmabonnement og kostnaden vil variere i henhold til vilkår som inngås.

Andel fellesgjeld / formue

Andel fellesgjeld kr. 150 000,- / Andel fellesformue kr. 0,- pr ifølge forretningsfører.
Andel fellesgjeld og evt. formue overtas av kjøper.

Oppgjør

Kjøpesum med tillegg av omkostninger skal være disponibelt på meglers klientkonto innen overtagelse. Normalt innebærer dette at fullt oppgjør må være innbetalt på meglers klientkonto senest to virkedager før avtalt overtagelsesdato.
Eventuelle vilkår knyttet til innbetalingen, eksempelvis pantedokument som skal tinglyses til fordel for kjøpers bank, må være megler i hende i god tid før overtagelse kan finne sted.

Finansiering

Kontakt megler for avklaring av finansielle forhold, herunder lån til kjøp av eiendom. Privatmegleren har avtale med Nordea om formidling av lån og andre finansielle tjenester. Privatmegleren mottar godtgjørelse for dette.

Spesifikasjon av lån

Totalt lånebeløp: 2 850 000,00kr
Løpetid: 25 År
Avdragsfrihet: 1 år
Nominell rente: 5,35 %
Lån til utbygger som refinansieres av fellesgjeld NCB ved 80% salg.

Andel fellesgjeld for denne enheten: kr. 150 000,-

Sammendrag fra tilstandsrapport

TG2:
Vinduer og dører:
Oppsummering: Enkelte vindu tar i karm og har behov for justering. Det er ikke etablert beslag under bunnkarm på vindu montert i mur. Mer enn halve levetiden er oppbrukt for isolerglassvinduene. Isolerglassvinduer har skjulte konstruksjoner og det er fare for punktering. Nedsatt energieffektivitet må påregnes.
Anbefalte tiltak: Justeringer/smøring anbefales. Glass er av eldre dato og det må påregnes høyere varmetap og lavere isolasjonsevne. Risiko for punktering/skader er større i eldre glass.

Etasjeskille og gulv på grunn:
Oppsummering: Ved enkel nivellering i stuen registreres det et høydeavvik på ca. 30 mm over 2 meter og over hele rommet registreres det høydeavvik på 40 mm. Ved enkel nivellering i kjøkkenet registreres det et høydeavvik på ca. 20 mm over 2 meter og over hele rommet registreres det høydeavvik på 20 mm. I praksis vil alle trebjelkelag ha en viss permanent nedbøyning. Det merkes særlig ved at skap o.l. luter ut fra veggene som følge av golvhelningen. Slik nedbøyning kan skyldes at bjelkelaget er
underdimensjonert, men årsaken er ofte varig last, krypning i trematerialene i kombinasjon med fuktpåvirkninger eller manglende oppretting i byggeperioden. Det vil alltid oppstå rystelser i etasjeskilleren når man går på golvet. Rystelsene oppfattes først og
fremst som sjenerende når det klirrer i skap eller gjenstander beveger seg. Hvorvidt bjelkelaget oppfattes som utilfredsstillende, er subjektivt og avhenger blant annet av tidligere boligvaner og -erfaringer. Vanligvis har man høyere forventninger til stivhet i bjelkelag i nye bygninger enn i eldre hus.
Anbefalte tiltak: For å avdekke årsak til påviste svekkelser må det foretas ytterligere undersøkelser av konstruksjonen.
Skjeve gulv kan føre til at dører og vinduer henger seg eller ikke lukker, gi problemer ved legging av nytt gulv (sprekker, knirking, svikt), gjøre møbler ustabile, øke lokal slitasje, gi mer støy/knirking og være tegn på underliggende fukt- eller konstruksjonsskader. For å få tilstandsgrad 0 eller 1 må høydeforskjeller rettes opp. Det vil midlertid sjelden være
økonomisk rasjonelt som et enkeltstående tiltak i en bolig som dette. Dersom boligen en gang skal renoveres, kan man vurdere slike tiltak. Ved legging av nytt parkett- eller laminatgulv anbefales det å avrette og eventuelt avstive gulvet først, for å tilfredsstille leverandørens krav til planhet.

Kjøkken:
Oppsummering: Belegg og malt overflate på gulv, og malt overflate på vegger. Malt overflate i himling. Kjøkkeninnredning med profilerte fronter, laminert benkeplate som har overliggende oppvaskkum med ett greps blandebatteri fra Oras. Innredning med mekanisk avtrekksvifte over stekesonen. Det er slurk i enkelte skuffer i innredningen. Det er sprekker og fuktsvellinger i bunnplaten og sideplater i innredningen samt estetiske skader på fronter. Det er fuktsvellinger i skjøter på gulvbelegget.
Anbefalte tiltak: Kjøkkeninnredningen fungerer til dagens bruk.Utbedringer og vedlikehold bør påregnes. Ved oppgradering av kjøkken anbefaler jeg å etablere lekkasjestopper og komfyrvakt, for å sikre konstruksjonen ved eventuell lekkasje eller tørrkoking.

Avløpsrør:
Oppsummering: Synlig avløp i plast og hovedstamme i støpejern. Det er flere boenheter i bygget og kontroll om kloakk er luftet over tak er ikke foretatt. Det er ikke påvist noen stakeluke i boenheten. Staking kan utføres via sluk eller andre installasjoner
med avløp. Det er ikke montert noe endepropp på avløpet for oppvaskmaskin. Dette fører til at det er fare for tilbakeslag som kommer ut i benkeskapet. Det registreres sen avrenning på kjøkkenet. Innvendige avløpsrør har nådd en høy alder og gir økt risiko for skader i tiden som kommer.
Anbefalte tiltak: Pga sen avrenning fra tappested anbefales en kontroll / utbedring av rørlegger. Det bør monteresendepropp på påkobling til oppvaskmaskin for å unngå tilbakeslag. Ved eventuelle oppgraderinger av våtrom/kjøkken vil det være hensiktsmessig å skifte avløpsrør.

Vannledninger:
Oppsummering: Vannrør har nådd en alder hvor det vil være økt risiko for lekkasjer. Stoppekran er felles for flere boenheter. Det er ikke registrert egen stoppekran for boenheten.
Anbefalte tiltak: Vannledninger bør skiftes i forbindelse med fremtidig oppgradering av våtrom/kjøkken. Da bør det også opprettes egen hovedstoppekran i leiligheten.

Ventilasjon:
Oppsummering: Boenheten mangler ventilering (tilførsel av frisk luft), utover muligheten for åpning av vindu.
Anbefalte tiltak: Klaffventiler på yttervegg anbefales etablert, for å tilrettelegge for god ventilering og inne klima. Det presiseres at det bør avklares med sameiet/borettslaget om muligheten for dette.

TG3:
Våtrom:
Oppsummering: Da det ikke foreligger dokumentasjon på utførelse og våtrommet er bygget etter byggeforskrift fra før 1997 gis det TG3 på veggoverflater. Byggeforskrift fra før 1997 stilte ikke krav til tettesjikt på vegger i våtrom og det legges til grunn, på bakgrunn av manglende dokumentasjon, at våtrommet ikke har tettesjikt utover minstekravet ved byggeår. Det er pga bygningsmessige hindringer ikke fysisk mulig å foreta hulltaking. Vegger mot baderom er av tegl/betong samt yttervegger og vegger mot fellesareal. Det er utført søk med fuktindikator i og omkring våtsoner uten unormale utslag eller forskjeller. Fuktsøk ble utført i dusjsone og i
tilstøtende rom i overgang gulv/vegg. Badet mangler tilstrekkelig fall og høydeforskjell fra overkan sluk til dør. Det er eldre rustet
støpejernssluk. Ukjent bruk av membran på både gulv og vegger og ikke mulig å kontrollere dette. Alle vegger tilstøtende mot våtrommet er i mur/ betong og det er derfor ikke mulig å foreta hulltaking.
Anbefalte tiltak: Badet er over forventet levetid og renovering må påregnes.
Det må benyttes dusjkabinett frem til våtrommet blir oppgradert for å begrense belastning med fritt vann.Prisestimatet gjelder nøktern standard ved følgende: nytt sluk, membran, overflater, sanitærutstyr og tekniske installasjoner. Alt av utførelse må dokumenteres. Prisestimatet kan avvike så det anbefales å forhøre seg med en håndverker for å få eksakt pris.
Kostnadsestimat 200 000 - 500 000

TGIU:
Varmtvannsbereder:
Oppsummering: Berederen er plassert over himlingen på badet, og det er ikke tilstrekkelig tilkomst for å gjøre en
kontroll.
Anbefalte tiltak: Det anbefales å opprette tilstrekkelig tilgang for å kunne vurdere berederen.

Sammendrag fra selgers egenerklæring

Selger har ikke bebodd eiendommen og har derfor ikke spesifikk kunnskap om den. Det kan derfor være skader og andre forhold ved eiendommen som ikke er spesifikt opplyst. Kjøper oppfordres derfor til å foreta en særlig grundig undersøkelse av eiendommen, gjerne med bistand av teknisk sakkyndig.

Annen nyttig informasjon

Alle hvitevarer som står i leiligheten på visning, følger med handelen.

Der det er panel i himling må kjøper påregne krav om å legge ett lag gips av hensyn til brannsikkerhet, ettersom overflater skal oppfylle branntekniske krav. Dette er kjøpers ansvar å besørge og bekoste.

I oppgjøret betaler kjøper to måneder ekstra felleskostnader som går til borettslagets konto.

Bygningen er fra en periode der det kan forekomme asbestholdige materialer og dette må påregnes og kan ikke sees på som en skjult feil og mangel etter avhengingsloven som gir erstatningsansvar for selger.

Meglers standard kjøpekontrakt legges til grunn for avtalen. Kjøpekontrakten vil inneholde en betingelse om at selger har overtatt eierskapet til andelen/ aksjeselskapet "Vibesgate 2 AS" før overtakelse kan skje. Selger er ikke eier av aksjeselskapet som råder over eiendommen på avtaletidspunktet.

Selgers forbehold:
Det følger med en postkasse til leiligheten, men kjøperen må mulig selv betale for ny lås og for å sette den opp.
Evt. ventilasjonssystem og hvite/brunevarer, samt porttelefon er ikke testet og funksjon uvisst, service må påregnes.
Ved overtagelsen skal kjøper motta de nøkler som er tilgjengelig for selger. Det vil ikke bli vasket ytterligere før overtagelse.
Selger er profesjonell og har ikke bebodd boligen. De har således ingen kjennskap til feil og mangler utover det som er nevnt i salgsoppgaven/ tilstandsrapporten. Kjøper oppfordres til å gjøre grundige undersøkelser. Boligene har generelt behov for oppussing.
Det gjøres oppmerksom på at det kan være tegnet en Norgespris-avtale med bindingstid på strømmåleren. Selger kjenner ikke til om slik avtale foreligger, og eventuell bindingstid eller kostnader knyttet til dette er kjøpers risiko

Salgsoppgaven er basert på selgers opplysninger gitt til takstmann og megler, samt opplysninger innhentet fra kommunen og andre tilgjengelige kilder. Interessenter oppfordres til å undersøke eiendommen godt, gjerne sammen med en sakkyndig. Det forutsettes at budgivere gjør seg kjent med henviste dokumenter inkludert alle salgsoppgavens vedlegg før budgivning/kjøp.
Alle innvendige og utvendige arealangivelser er hentet fra vedlagte tilstandsrapport.

Selger er profesjonell og har ikke bebodd boligen. De har således ingen kjennskap til feil og mangler utover det som er nevnt i salgsoppgaven/ tilstandsrapporten. Kjøper oppfordres til å gjøre grundige undersøkelser.

Ved overtagelsen skal kjøper motta de nøkler som er tilgjengelig for selger. Før visning blir boligen vasket ned av et profesjonelt renholdsbyrå, men vil ikke bli vasket ytterligere.

Det gjøres oppmerksom på at megler ikke har innhentet særskilte opplysninger om det finnes pålegg fra brann/feiervesen på eiendommen. Det er ikke foretatt undersøkelse av det elektriske anlegget.

Med mindre annet er uttrykkelig avtalt gjelder NEFs normgivende liste over løsøre og tilbehør.

Hovedregelen er at bare fysiske personer kan eie andel i borettslag, og ingen kan eie mer enn 1 andel, jf. borettslagsloven § 4-1.

Adgang til utleie

Overlating av bruk:
(1) Styret ønsker å føre en liberal utleiepolitikk og godkjenne overlating av bruk. Andelseieren kan ikke uten godkjenning fra styret overlate bruken av boligen til andre. Med styrets godkjenning kan andelseierne overlate bruken av hele boligen dersom:

- andelseieren selv eller en person som nevnt i borettslagsloven § 5-6 første ledd nr. 3 har bodd i boligen i minst ett av de siste to årene. Andelseierne kan i slike tilfeller overlate bruken av hele boligen for opp til tre år,
- andelseieren er en juridisk person,
- andelseieren skal være midlertidig borte som følge av arbeid, utdanning, militærtjeneste, sykdom eller andre tungtveiende grunner,
- et medlem av brukerhusstanden er andelseierens ektefelle eller slektning i rett opp- eller nedstigende linje eller fosterbarn av andelseieren eller ektefellen,
- det gjelder bruksrett til noen som har krav på det etter ekteskapslovens § 68 eller husstandsfellesskapsloven.

(2) Godkjenning kan i disse tilfellene bare nektes dersom den nye brukerens forhold gir saklig grunn til det.

(3) Godkjenning kan nektes dersom den nye brukeren ikke kunne blitt andelseier.

(4) Har borettslaget ikke sendt svar på skriftlig søknad om godkjenning av bruker innen en måned etter at søknaden har kommet frem til borettslaget, skal brukeren regnes som godkjent.

(5) Andelseier som bor i boligen selv, kan overlate bruken av deler av den til andre uten godkjenning. I tillegg kan andelseier overlate bruken av hele bustaden til andre i opptil 30 døgn i løpet av året.

(6) Dersom flere eier en andel sammen, skal det regnes som overlating av bruk hvis en eller flere av sameierne ikke bor i boligen.

(7) Overlating av bruken reduserer ikke andelseierens plikter overfor borettslaget.

(8) Borettslaget kan kreve kostnader forbundet med behandlingen og eventuell oppfølging av en søknad om overlating av bruk dekket av andelseier, se pkt. 6-1 (3).

Konsesjon / Odel

Det er ikke krav til konsesjon ved erverv av eiendommen. Det hefter ikke odel på eiendommen.

Sikkerhetsstillelse

Alle eiendomsmeglingsforetak har lovpålagt forsikring av klientmidler begrenset oppad til kr 45 mill. Enkeltsaker er forsikret inntil kr 15 mill. Dersom kjøpers låneinstitusjon krever tilleggsforsikring ved omsetning over 15 millioner, må kjøper selv eller dennes låneinstitusjon dekke utgiftene forbundet med dette.

Boligkjøperforsikring

I produktark om boligkjøperforsikring bak i salgsoppgaven, finner du informasjon samt priser på produktene.

Overtagelse

Etter nærmere avtale.

Boligselgerforsikring

Selger har ikke tegnet boligselgerforsikring, og interessenter oppfordres til å sette seg inn i selgers egenerklæring før det inngis bud på eiendommen.

Budgiving

Bud kan legges inn via Privatmeglerens "gi bud-knapp" som finnes på Privatmegleren.no/eiendommens hjemmeside og i nettannonsen. Bud legges inn trygt og enkelt med bank-ID.

For mer informasjon om budgivning, se "Viktig informasjon" i salgsoppgaven.

Lovanvendelse

Eiendommen selges etter reglene i avhendingsloven.

Eiendommen skal overleveres kjøper i tråd med det som er avtalt. Det er viktig at kjøper setter seg grundig inn i alle salgsdokumentene, herunder salgsoppgave, tilstandsrapport og selgers egenerklæring. Kjøper anses kjent med forhold som er tydelig beskrevet i salgsdokumentene. Forhold som er beskrevet i salgsdokumentene kan ikke påberopes som mangler. Dette gjelder uavhengig av om kjøper har lest dokumentene. Alle interessenter oppfordres til å undersøke eiendommen nøye, gjerne sammen med fagkyndig før bud inngis. Kjøper som velger å kjøpe usett kan ikke gjøre gjeldende som mangel noe han burde blitt kjent med ved undersøkelsen.

Dersom det er behov for avklaringer, anbefaler vi at kjøper rådfører seg med eiendomsmegler eller en bygningssakyndig før det legges inn bud.

Hvis eiendommen ikke er i samsvar med det kjøperen må kunne forvente ut ifra alder, type og synlig tilstand, kan det være en mangel. Det samme gjelder hvis det er holdt tilbake eller gitt uriktige opplysninger om eiendommen. Dette gjelder likevel bare dersom man kan gå ut i fra at det virket inn på avtalen at opplysningen ikke ble gitt eller at feil opplysninger ikke ble rettet i tide på en tydelig måte. En bolig som har blitt brukt i en viss tid, har vanligvis blitt utsatt for slitasje og skader kan ha oppstått. Slik bruksslitasje må kjøper regne med, og det kan avdekkes enkelte forhold etter overtakelse som nødvendiggjør utbedringer. Normal slitasje og skader som nødvendiggjør utbedring, er innenfor hva kjøper må forvente og vil ikke utgjøre en mangel.

Boligen kan ha en mangel dersom det er avvik mellom opplyst og faktisk areal, forutsatt at avviket er på 2% eller mer og minimum 1 kvm.

Ved beregning av et eventuelt prisavslag eller erstatning må kjøper selv dekke tap/kostnader opptil et beløp på kr 10 000 (egenandel).

Dersom kjøper ikke er forbruker selges eiendommen som den er , og selgers ansvar er da begrenset jf. avhl. § 3-9, 1. ledd 2. pktm. Avhendingsloven § 3-3 (2) fravikes, og hvorvidt en innendørs arealsvikt karakteriseres som en mangel vurderes etter avhendingsloven § 3-8. Informasjon om kjøpers undersøkelsesplikt, herunder oppfordringen om å undersøke eiendommen nøye, gjelder også for kjøpere som ikke anses som forbrukere. Med forbrukerkjøp menes kjøp av eiendom når kjøperen er en fysisk person som ikke hovedsakelig handler som ledd i næringsvirksomhet.

Lov om hvitvasking

Megler er underlagt lov om hvitvasking som innebærer plikt til å melde ifra til Økokrim om mistenkelige transaksjoner

Meglers vederlag og utlegg

Meglers vederlag/ provisjon avtales til fastpris kr. 48.000,-
I tillegg til provisjonen tilkommer følgende:

Tilrettelegging /Oppgjørsgebyr kr 6.000,-
Innhenting av opplysninger kr 7.900,- ( tilkommer for hvert ulike borettslag/sameie)
Spørring i grunnboken/elektronisk tinglysing kr 1.450,-
Markedspakke kr 15.000,-

+ avtalte utlegg. Markedsføring ihht egen avtale.

Vedlegg til salgsoppgaven

Ferdigattest / midlertidig brukstillatelse
Reguleringsplaner og bestemmelser
Opplysningsbrev fra forretningsfører
Vedtekter og eventuelle husordensregler
Årsregnskap / budsjett
Budskjema
Energiattest
Tilstandsrapport
Meglers verdivurdering
Egenerklæringsskjema selger
Viktig informasjon til kjøper og selger

Salgsoppgaven beskriver vesentlig og lovpålagt informasjon om eiendommen

Se komplett salgsoppgave

Nærområdet

Annonseinformasjon

FINN-kode450728920
Sist endret13. feb. 2026 03:11
Referanse159250693

Rapporter annonse

Annonsene kan være mangelfulle i forhold til lovpålagt opplysningsplikt. Før bindende avtale inngås oppfordres interessenter til å innhente komplett informasjon fra meglerforetaket, selger eller utleier.