Felleskostnader inkluderer
Totale felleskostnader per måned: kr 5 883,-
Felleskostnadene er fordelt slik:
- Felleskostnader: kr 5 751,-
- Internett: kr 132,-
Felleskostnadene dekker blant annet renter og avdrag på borettslagets fellesgjeld, kommunale avgifter, bygningsforsikring, forretningsførsel, og generell drift og vedlikehold. Det er ikke mulighet for individuell nedbetaling av fellesgjeld (IN-ordning).
Kostnadene kan endre seg i fremtiden. Et av borettslagets lån har avdragsfrihet til og med november 2026, noe som vil medføre økte kapitalkostnader når avdragsbetalingen starter, se punktet "Felleskostnader etter avdragsfri periode for ytterligere info" I tillegg vil internettkostnadene øke med kr 33,- per måned fra 01.01.2026.
Følgende spørsmål er stilt til styret, med svar merket med "":
Har dere noen planlagte prosjekter for sameiet/borettslaget fremover?
"Styrets fokus akkurat nå er løpende vedlikehold og noen oppgraderinger i fellesarealene. Vi ønsker å unngå å øke fellesgjeld i borettslaget, og har derfor satt av kostnader til nedenstående prosjekter i budsjett (noe som er innenfor hva borettslaget har råd til med dagens nivå av felleskostnader).
Oppgradering av delkomponenter i det elektriske anlegget, herunder blant annet utbedring og modernisering av utvalgte sikringsskap, og å forbedre systemene som styrer elbilladerne, slik at ladekapasiteten økes.
Forbedring av utebelysning
Utskiftning av dører til leilighetene i borettslaget. Dette er et stort prosjekt, men for å unngå å ta opp mer fellesgjeld vil dette foregå over flere år
På lengre sikt: Oppgradering av oppganger. Styret forventer å presentere et forslag på årsmøtet senere i vår."
Er det planlagt noe økning i felleskostnader og/eller fellesgjeld i 2026?
"Styret besluttet å holde felleskostnadene uendret fra 2025 og inn i 2026. Vår forventning er at det ikke vil være behov for å øke felleskostnadene i 2026."
Når skal årsmøtet 2026 være og er det sendt ut innkalling pr dags dato?
"Planlagt dato for årsmøte for 2025: 11. mai 2026. Dette pleier å foregå fysisk i Voksen kirke, ca 5 min kjøring fra borettslaget. Vi vil avklare tilgjengelighet av dette lokalet snarlig. Styret planlegger å varsle beboere om datoen i løpet av den neste uken. Formell innkalling og agenda vil sendes ut noen uker i forkant av møtet."
Er kommunale avgifter, kabel-tv, internett, varmtvann, fyring og/eller parkering inkludert i de månedlige felleskostnadene?
"Felleskostnadene inkluderer blant annet varmtvann og et standardabonnement på internett (som er tilstrekkelig for de aller fleste). Beboere har mulighet til å øke hastighet på nett, legge til TV-kanaler direkte fra Telia (faktueres fra Telia til beboer). Felleskostnader inkluderer ikke strøm. Lading (dersom aktuell leilighet har lader) faktueres til beboer direkte. Det er ingen øvrige kostnader for parkering (merk kommentar om ladere nederst)."
Har borettslaget/sameiet fått noen krav om offentlige pålegg som ikke er utført?
"Nei."
Er boligsameiet/borettslaget i noen rettstvist som kan få økonomiske konsekvenser for kjøper?
"Nei."
Medfølger det ekstern bod, biloppstillingsplass eller garasjeplass? Er det mulig for elbillading? Eventuelle ekstrakostnader i forbindelse med dette? Samt om dere har en fordelingsliste eller oversikt over hvem som disponerer eventuelle boder.
"Alle enheter disponerer 1 stk parkeringsplass i garasje under tak. Det er i tillegg mulighet for å leie ekstra plass (høy etterspørsel, og akkurat nå er det kun 1 plass ledig, men jeg forventer at denne forsvinner fort). For besøk har borettslaget i tillegg ~25 gjesteplasser.
Majoriteten av beboere valgte å kjøpe elbillader for noen år siden, som medfølger bolig. Det ser imidlertid ut til at selger ikke har gjort dette. Det kan i så fall kjøpes gjennom borettslagets elektriker. Vi har nettopp skiftet ut samarbeidspartner, og avventer i skrivende stund oppdatert tilbud på installasjon av elbillader. Jeg kan hvis ønskelig komme tilbake når dette er avklart. Da denne må kobles til øvrige systemer i borettslaget for å styre kapasitet, er dette rimelig kostbart. Jeg forventer at tilbudet vi får er på i overkant av 30,000 kr totalt (lader + installasjon). Beboere betaler selv for forbruk.
Leiligheten har tilgang på fellesbod i oppgang. I tillegg har noen av leilighetene i borettslaget tilgang på ekstern bod, men dette inkluderer ikke selgers leilighet. Det finnes dog en mulighet for at selger eller tidligere eier har inngått avtale om disposisjon av ekstern bod, men dette er ikke noe styret kjenner til. Borettslaget har ikke ekstern bodplass til utleie."