Bildegalleri

EIE eiendomsmegling har gleden av å presentere Sørlandsvegen 14B Foto: Kathinka Herbst v/ Vaajmoe AS
Sentralt beliggende eiendom på Hemnesberget | Næringslokale i 1. etasje | 3 leiligheter | Flere inntektsmuligheter
Nøkkelinfo
- Primærrom
- 404 m²
- Bruksareal
- 506 m²
- Eieform
- Eier (Selveier)
- Areal
- 506 m²
- Rom
- 9
- Byggeår
- 1948
- Energimerking
- G - Oransje
- Tomteareal
- 360 m² (eiet)
Type lokale
Fasiliteter
Innhold
1. etasje næringsdel: Toalettrom 1, Toalettrom 2, Toalettrom 3, Toalettrom 4, Kjøkken, Gang, Spiselokale, Vaskerom, Kjølerom, Lagerrom, Gang 2, Bardisk område, Åpent rom (kjøkken)
2. etasje: Entré/gang, Kjøkken, Stue, Toalettrom, Vaskerom, Soverom 1, Soverom 2, Soverom 3, Bad/wc
3. etasje 3-roms leilighet: Gang, Bad/vaskerom, Stue, Kjøkken, Soverom 1, Soverom 2
3. etasje 2-roms leilighet: Gang, Kjøkken, Bad, Stue, Soverom
Standard
Selger har i forbindelse med salget innhentet en tilstandsrapport fra Motakst, datert 10.02.2025. Rapporten er en teknisk gjennomgang av boligen og angir eventuelle byggetekniske avvik, samt kostnadsoverslag for eventuelle oppgraderinger. Tilstandsrapporten og selgers egenerklæring er en del av denne salgsoppgaven og må leses nøye av interessenter før det legges inn bud. Kjøper anses kjent med de opplysninger som tydelig gis i en offentlig godkjent tilstandsrapport, og kan følgelig ikke reklamere på belyste forhold. Vi vil gjøre spesielt oppmerksom på viktigheten av å lese igjennom rapportens TGIU (tilstandsgrad ikke undersøkt), samt TG2 og TG3 som angir avvik fra normal slitasje, høy alder, bygningsdel som må utbedres, og lignende. Det følgende er hentet fra den bygningssakkyndiges beskrivelse av boligen:
Boligen har fått følgende TG3:
Utvendig og felles areal
Taktekking grunnet mer enn halvparten av forventet brukstid er passert på taktekkingen. Mer enn halvparten av forventet brukstid er passert på undertak. Taktekkingen er snødekt og utelukkende vurdert ut ifra alder, mer enn halvparten av forventet brukstid er passert på selve taktekkingen. Utvendige beslag har utettheter. Drypplekkasje rundet takvinduer i loftsetasjen.
Veggkonstruksjon tilbygg grunnet det er påvist store sprekker/skader i mur-/betongkonstruksjoner.
Takkonstruksjon næringsdel grunnet det er påvist avvik rundt gjennomføringer i takflaten. Det er påvist fukt-/råteskader i takkonstruksjonen. Ingen synlig tettesjikt på taket.
Utvendige trapper grunnet åpninger i rekkverk er ikke i henhold til krav i dagens forskrifter. Rekkverkshøyder er under dagens forskriftskrav til rekkverk i trapper. Flere av trinnene har skader. Noe rust på rekkverk.
Rom under terreng grunnet Det er påvist indikasjoner på noe fuktgjennomtrenging i kjellergulv. Det er påvist indikasjoner på noe fuktgjennomtrenging inn i kjellermur. Det er påvist synlig fuktighet på mur/gulv i kjeller.
Elektriske anlegg grunnet elektrisk anlegg i fellesareal. Det er utført kontroll fra Linea AS. Det ble avdekket feil i anlegget som i ettertid er bekreftet utbedret av elektroinstallatør. Opplyser eier. Takstingeniøren har ikke mottatt kontrollrapport fra siste tilsyn av anlegget utført av DLE.
Fuktsikring og drenering grunnet det er ut ifra observasjoner konstatert at drenering/tettesjikt har funksjonssvikt/svært begrenset effekt.
Grunnmur og fundamenter grunnet det er registrert horisontalriss som er symptom på jordtrykk. Det er registrert skråriss som er symptom på setninger. Det er registrert setningsskader/store riss/sprekker. Det er registrert løs puss/maling på muroverflater.
Forstøtningsmur grunnet det mangler rekkverk/annen sikring på forstøtningsmuren(e) ut ifra dagens krav.
4-roms leilighet 2. etasje
Pipe og ildsted grunnet mer enn halvparten av forventet brukstid er passert på pipe. Mursteinpipe er tildekket/innebygget.
Vaskerom generelt grunnet våtrommet må oppgraderes for å tåle normal bruk etter dagens krav. Det er ingen form for ventilasjon på våtrommet. Våtrommet mangler tilluftsventilering, f.eks. spalte/ventil ved dør. Sluken er plassert under varmtvannstank og det er ikke mulig å kontrollere den. Mer en halvparten av forventet brukstid er oppbrukt på slukløsningen.
Overflater gulv bad/WC grunnet det er påvist at høydeforskjell fra topp slukrist til gulv/synlig topp membran ved dørterskel er mindre enn 25 mm. Det er påvist avvik i fallforhold til sluk i forhold til krav i forskrift på byggetidspunktet. Målinger viser at det ikke er fall til sluk (motfall).
Overflater og konstruksjon toalettrom grunnet toalettrom har ingen ventilering fra rommet, NS 3600 krever mekanisk avtrekk for å kunne gi TG 0/1. Toalettrom mangler tilluftsventilering, f.eks. spalte/ventil ved dør. Vegg platene er ikke tilstrekkelig festet i bunn og buler ut av veggen.
Ventilasjon grunnet ingen ventilering utover åpning av vindu.
Branntekniske forhold grunnet leiligheten har ikke røykvarslere og brannslukningsutstyr iht. forskriftskrav.
3-roms leilighet 3.etasje
Etasjeskille gulv mot grunn grunnet målt høydeforskjell på over 20 mm innenfor en lengde på 2 meter. Tilstandsgrad 3 gis med bakgrunn i standardens krav til godkjente måleavvik. Målt høydeforskjell på over 30 mm gjennom hele rommet. Tilstandsgrad 3 gis med bakgrunn i standardens krav til godkjente måleavvik. Målt avvik i hovedetasjen (stue): Høydeforskjell i etasjeskille innenfor 2 meter på ca. 25 mm. Høydeforskjell i etasjeskille gjennom hele rommet på ca. 30 mm.
Pipe og ildsted grunnet mer enn halvparten av forventet brukstid er passert på pipe. Mursteinpipe er tildekket/innebygget.
Ventilasjon grunnet ingen ventilering utover åpning av vindu.
Elektriske anlegg grunnet el-skap med automatsikringer og måler plassert i felles trappegang. Det er utført kontroll fra Linea AS. Det ble avdekket feil i anlegget som i ettertid er bekreftet utbedret av elektroinstallatør. Opplyser eier. Takstingeniøren har ikke mottatt kontrollrapport fra siste tilsyn av anlegget utført av DLE.
Branntekniske forhold grunnet boligen har røykvarslere iht. forskriftskrav.
2-roms leilighet 3.etasje
Etasjeskille gulv mot grunn grunnet målt høydeforskjell på over 20 mm innenfor en lengde på 2 meter. Tilstandsgrad 3 gis med bakgrunn i standardens krav til godkjente måleavvik. Målt høydeforskjell på over 30 mm gjennom hele rommet. Tilstandsgrad 3 gis med bakgrunn i standardens krav til godkjente måleavvik. Målt avvik i hovedetasjen (stue): Høydeforskjell i etasjeskille innenfor 2 meter på ca. 25 mm. Høydeforskjell i etasjeskille gjennom hele rommet på ca. 30 mm.
Pipe og ildsted grunnet mer enn halvparten av forventet brukstid er passert på pipe. Mursteinpipe er tildekket/innebygget.
Ventilasjon grunnet ingen ventilering utover åpning av vindu.
Branntekniske forhold grunnet leiligheten har røykvarslere iht. forskriftskrav.
Næringsdel 1. etasje
Etasjeskille gulv mot grunn grunnet målt høydeforskjell på over 20 mm innenfor en lengde på 2 meter. Tilstandsgrad 3 gis med bakgrunn i standardens krav til godkjente måleavvik. Målt høydeforskjell på over 30 mm gjennom hele rommet. Tilstandsgrad 3 gis med bakgrunn i standardens krav til godkjente måleavvik. Målt avvik i sokkeletasjen (kjøkken): Høydeforskjell i etasjeskille innenfor 2 meter på ca. 24 mm. Høydeforskjell i etasjeskille gjennom hele rommet på ca. 30 mm.
Pipe og ildsted grunnet mursteinpipe er tildekket/innebygget.
Rom under terreng grunnet det er påvist indikasjoner på noe fuktgjennomtrenging i kjellergulv. Det er påvist indikasjoner på noe fuktgjennomtrenging inn i kjellermur. Det er påvist synlige fukt/råteskader i treverk i underetg./kjeller, hulltaking er derfor ikke nødvendig
Vaskerom generelt grunnet våtrommet må oppgraderes for å tåle normal bruk etter dagens krav. Våtrommet mangler tilluftsventilering, f.eks. spalte/ventil ved dør. Servanten og utslagsvasken har løsnet fra vegg. Flere utettheter i våtsonen.
Avtrekk kjøkken grunnet ventilator hetten og himlingen er skjev.
Teknisk anlegg kjølerom det er påvist/opplyst at kjøleromsaggregat ikke fungerer.
Ventilasjon grunnet Balansert ventilasjonsanlegg fungerer ikke/er utkoblet.
Elektriske anlegg grunnet balansert El-skap med automatsikringer og måler plassert i gang. Det er utført kontroll fra Linea AS. Det ble avdekket feil i anlegget som i ettertid er bekreftet utbedret av elektroinstallatør. Opplyser eier. Takstingeniøren har ikke mottatt kontrollrapport fra siste tilsyn av anlegget utført av DLE.
Branntekniske forhold grunnet lokalet har ikke røykvarslere og brannslukningsutstyr iht. forskriftskrav.
Boligen har fått følgende TG2:
Utvendig og felles areal
Nedløp og beslag grunnet mer enn halvparten av forventet brukstid er passert på renner/nedløp/beslag. Det er istapper fra takrenner flere steder.
Veggkonstruksjon grunnet det er ingen musesperre i nedre kant av konstruksjon. Det er værslitt/oppsprukket trevirke/trepaneler.
Takkonstruksjon/loft grunnet det er påvist fuktskjolder i undertak/takkonstruksjon. Det ble fuktmålt i takkonstruksjonen ved takvindu, og det ble registrert forhøyede fuktverdier. Det ble observert muselort ved befaring.
Vinduer utvendig grunnet Det er påvist avvik rundt innsettingsdetaljer. Det er påvist tegn på innvendig kondensering av enkelte vindusglass. Karmene i vinduer er slitte og det er sprekker i trevirket. Utvendig omramming er montert for nært vannbrettet, dette fører til lettere vannoppsug. Flere vindu er utvendig værslitt. Det mangler utvendig tetting rundt de store vinduene i næringsdelen.
Dører utvendig grunnet det er påvist avvik rundt innsettingsdetaljer. Det er påvist dører som er vanskelig å åpne eller lukke. Det er påvist utetthet/åpning mellom dørblad og dørkarm. Dvs. at kald trekk kan oppstå. Karmene i dører er værslitte utvendig og det er sprekker i trevirket. Det er målt høyt fukt innhold i terrasse døren.
Balkonger, terrasser og rom under balkonger grunnet åpninger i rekkverk er ikke i henhold til krav i dagens forskrifter. Balkonger/terrasse er snødekt og derfor ikke nærmere vurdert. Mer enn halvparten av forventet brukstid er passert på tettesjikt/membran. Rekkverket er for lavt i forhold til dagens krav til rekkverkshøyder. Balkong/terrasse ligger over innredede boligrom, usikker konstruksjon. Konstruksjonsutforming gir økt fare for skader.
Innvendige overflater grunnet overflater har en del slitasjegrad utover det en kan forvente.
Pipe og ildsted grunnet mer enn halvparten av forventet brukstid er passert på pipe. Pipa har rennemerker etter sotvann.
Innvendige trapper grunnet åpninger i rekkverk er større enn dagens forskriftskrav til rekkverk i trapper. Det mangler håndløper på vegg i trappeløpet. Rekkverkshøyder er under dagens forskriftskrav til rekkverk i trapper.
Innvendige dører grunnet det er påvist avvik som tilsier at det bør foretas tiltak på enkelte dører. Flere innerdører tar i både karm og terskel, dette kan påvirke dørenes funksjon og levetid.
Avløpsrør grunnet det er påvist ufagmessig utførelse av avløpsledninger. Det er avvik: Lufterøret til avløpsanlegget er ikke isolert på kaldloftet. Mer enn halvparten av forventet brukstid er passert på innvendige avløpsledninger av soil. Det er brukt tape i overgangen mellom plast og soilrør på loftet.
Ventilasjon grunnet det er påvist begrenset ventilering/luftgjennomstrømning.
Utvendige vann- og avløpsledninger grunnet mer enn halvparten av forventet brukstid er passert på utvendige avløpsledninger. Mer enn halvparten av forventet brukstid er passert på utvendige vannledninger.
Oljetank grunnet kombinasjon av alder og materiale tilsier at denne bør fjernes.
4-roms leilighet 2. etasje
Utvendig dører grunnet det er avvik: Håndtaket er løst.
Innvendig overflater grunnet Overflater har en del slitasjegrad utover det en kan forvente. Laminat gulvet glipper i skjøter og fra vegg flere steder. Manglede gulvlister og skade på listverk.
Etasjeskille gulv mot grunn grunnet det er målt høydeforskjell på mellom 15-30 mm gjennom hele rommet. Tilstandsgrad 2 gis med bakgrunn i standardens krav til godkjente måleavvik. Målt høydeforskjell på mellom 10 - 20 mm innenfor en lengde på 2 meter. Tilstandsgrad 2 gis med bakgrunn i standardens krav til godkjente måleavvik. Målt avvik i hovedetasjen (stue): Høydeforskjell i etasjeskille innenfor 2 meter på ca. 15 mm. Høydeforskjell i etasjeskille gjennom hele rommet på ca. 20 mm.
Radon grunnet det er ikke foretatt radonmålinger, og bygget er heller ikke utført med radonsperre. Radonmålinger er ikke foretatt, heller ikke andre tiltak mot radon, eiendommen ligger i et område som i NGU Radon aktsomhetskart er definert med "moderat til lav" aktsomhetsgrad Strålevernforskriften stiller krav til radonnivået i boliger/boenheter som leies ut. I boliger eller utleiedeler som ikke leies ut, er det per i dag ingen krav til radonmåling.
Innvendige dører grunnet det er påvist avvik som tilsier at det bør foretas tiltak på enkelte dører. Flere innerdører tar i både karm og terskel, dette kan påvirke dørenes funksjon og levetid. Løs gerikt på kjøkkendøren.
Andre innvendige forhold grunnet det er avvik: Det ble observert muselort i skapet i gangen ved befaring. Det er registrert unormale luktforhold i leiligheten.
Tilliggende konstruksjoner våtrom vaskerom grunnet hulltaking er ikke foretatt da det allerede er påvist andre avvik i våtsonen.
Overflater vegger og himling bad/wc grunnet våtromsplater er ikke montert fagmessig. Det er ikke montert bunnlist på baderomsplatene.
Sluk, membran og tettesjikt bad/wc grunnet det er påvist mangelfull/feil utførelse rundt rørgjennomføringer e.l. som gir fare for fukt i konstruksjonen i våtsone.
Ventilasjon bad/wc grunnet våtrommet mangler tilluftsventilering, f.eks. spalte/ventil ved dør.
Overflater og innredning kjøkken grunnet Det er ikke montert komfyrvakt i kjøkkenet som er krav på dette kjøkkenet ut ifra alder. Det er ikke påvist tegn på at det er montert lekkasjedeteksjon ved oppvaskmaskin/oppvaskkum, dette er et krav på kjøkkenet ut ifra alder. Det er påvist svertesopp på overflater. Enkelte hakk i benkeplaten og noe fuktsvell i plater bak vask og komfyr. Avløp under vasken er provisorisk tettet med brus kork og kork.
Vannledninger grunnet det mangler tettemuffer i enden av varerør på rør-irør- system. Rørkursene på rør-i-rør systemet på vannledninger er ikke merket. Det er utettheter i rørskapet.
Avløpsrør grunnet mer enn halvparten av forventet brukstid er passert på innvendige avløpsledninger. Det er avvik: Det er ikke vannlås på avløpet fra vaskemaskinen. Mer enn halvparten av forventet brukstid er passert på innvendige avløpsledninger av soil.
Elektriske anlegg grunnet el-skap med automatsikringer og måler plassert i felles trappegang. Det er utført kontroll fra Linea AS. Det ble avdekket feil i anlegget som i ettertid er bekreftet utbedret av elektroinstallatør. Opplyser eier. Takstingeniøren har ikke mottatt kontrollrapport fra siste tilsyn av anlegget utført av DLE.
3-roms leilighet 3.etasje
Utvendig dører grunnet det er brukt en vanlig innerdør som inngangsdør til leiligheten.
Innvendige overflater grunnet det er heng i himlingen på stuen. Enkelte sår i laminat gulvet.
Innvendige dører grunnet det er påvist avvik som tilsier at det bør foretas tiltak på enkelte dører. Enkelte av innvendige dører har en del slitasje. Det er hull i baderomsdøren mot gang. Flere innerdører tar i både karm og terskel, dette kan påvirke dørenes funksjon og levetid.
Overflater vegger og himling bad grunnet det er vindu/dør med ikke fuktbestandige materialer i våtsonen (ved vask, dusj, badekar, osv.), løsningen eller byggematerialet er uegnet Våtromsplater er ikke montert fagmessig. Det er ikke monter bunnlist under platene.
Overflater gulv bad grunnet det er påvist at høydeforskjell fra topp slukrist til gulv/synlig topp membran ved dørterskel er mindre enn 25 mm. Det er påvist avvik i fallforhold til sluk i forhold til krav i forskrift på byggetidspunktet. Krav til fall er ikke oppfylt og gulvet er tilnærmet flatt (har ikke motfall).
Sluk, membran og tettesjikt bad grunnet Det er påvist mangelfull/feil utførelse rundt rørgjennomføringer e.l. som gir fare for fukt i konstruksjonen i våtsone.
Sanitærutstyr og innredning bad grunnet det er påvist skader på innredning. Fuktsvell i underkant av fronter på innredningen. Rustdanelser på rammen til speilfronter.
Ventilasjon bad grunnet våtrommet mangler tilluftsventilering, f.eks. spalte/ventil ved dør.
Overflater og innredning kjøkken grunnet det er påvist skader på overflater/kjøkkeninnredning utover normal slitasjegrad. Det er ikke påvist tegn på at det er montert lekkasjedeteksjon ved oppvaskmaskin/oppvaskkum, dette er et krav på kjøkkenet ut ifra alder.
2-roms leilighet 3.etasje
Innvendige overflater grunnet overflater har en del slitasjegrad utover det en kan forvente. Fuktsvell i enkelte vegg plater.
Innvendige dører grunnet det er påvist avvik som tilsier at det bør foretas tiltak på enkelte dører. Enkelte dører tar i karm/terskel ved åpning/lukking. Skader på skyvedør.
Andre innvendige forhold grunnet det er registrert røyklukt i leiligheten.
Overflater vegger og himling bad grunnet det er vindu/dør med ikke fuktbestandige materialer i våtsonen (ved vask, dusj, badekar, osv.), løsningen eller byggematerialet er uegnet Våtromsplater er ikke montert fagmessig. Våtromsplater er ikke montert iht. produsentens leggeanvisning.
Overflater gulv bad grunnet det er påvist at høydeforskjell fra topp slukrist til gulv/synlig topp membran ved dørterskel er mindre enn 25 mm. Det er påvist avvik i fallforhold til sluk i forhold til krav i forskrift på byggetidspunktet. Krav til fall er ikke oppfylt og gulvet er tilnærmet flatt (har ikke motfall).
Sluk, membran og tettesjikt bad grunnet det er påvist mangelfull/feil utførelse rundt rørgjennomføringer e.l. som gir fare for fukt i konstruksjonen i våtsone.
Sanitærutstyr og innredning grunnet det er påvist skader på innredning. Fuktsvell på skuffefront og rustdannelser på rammen til speildøren.
Ventilasjon bad grunnet våtrommet mangler tilluftsventilering, f.eks. spalte/ventil ved dør.
Overflater og innredning kjøkken grunnet Det er påvist skader på overflater/kjøkkeninnredning utover normal slitasjegrad. Det er ikke påvist tegn på at det er montert lekkasjedeteksjon ved oppvaskmaskin/oppvaskkum, dette er et krav på kjøkkenet ut ifra alder. Hengslene på skapdør har løsnet.
Elektriske anlegg grunnet El-skap med automatsikringer og måler plassert i felles trappegang. Det er utført kontroll fra Linea AS. Det ble avdekket feil i anlegget som i ettertid er bekreftet utbedret av elektroinstallatør. Opplyser eier. Takstingeniøren har ikke mottatt kontrollrapport fra siste tilsyn av anlegget utført av DLE.
Næringsdel 1. etasje
Vinduer utvendig grunnet det er påvist noen glassruter som er punktert eller sprukne.
Dører utvendig grunnet det er påvist avvik rundt innsettingsdetaljer. Karmene i dører er værslitte utvendig og det er sprekker i trevirket. Aluminiums listen på terskel er løs og døren tar i karm.
Innvendige overflater grunnet overflater har en del slitasjegrad utover det en kan forvente.
Radon grunnet det er ikke foretatt radonmålinger, og bygget er heller ikke utført med radonsperre. Radonmålinger er ikke foretatt, heller ikke andre tiltak mot radon, eiendommen ligger i et område som i NGU Radon aktsomhetskart er definert med "moderat til lav" aktsomhetsgrad Strålevernforskriften stiller krav til radonnivået i boliger/boenheter som leies ut. I boliger eller utleiedeler som ikke leies ut, er det per i dag ingen krav til radonmåling.
Innvendige dører grunnet det er påvist avvik som tilsier at det bør foretas tiltak på enkelte dører. Enkelte av innvendige dører har en del slitasje. Flere innerdører tar i både karm og terskel, dette kan påvirke dørenes funksjon og levetid. Skadet dør til toalettrom 1.
Overflater og innredning kjøkken grunnet det er påvist svertesopp på overflater. Rust på ramme under vask. Enkelte skuffer tar i hverandre.
Overflater og konstruksjon toalettrom 1 grunnet det er påvist riss/sprekker/skader på toalett. Toalettrom mangler tilluftsventilering, f.eks. spalte/ventil ved dør. Det er registrert svertesopp på overflater. Hull og skade i himlingsplater.
Overflater og konstruksjon toalettrom 2 grunnet toalettrom mangler tilluftsventilering, f.eks. spalte/ventil ved dør. Det er registrert svertesopp på overflater.
Overflater og konstruksjon toalettrom 3 grunnet det er registrert svertesopp på overflater. Det er saltutslag i flisfugene på gulvet.
Overflater og konstruksjon toalettrom 4 grunnet det er registrert svertesopp på overflater. Det er saltutslag i flisfugene på gulvet og enkelte fliser er løse.
Vannledninger grunnet mer enn halvparten av forventet brukstid er passert på innvendige vannledninger.
Avløpsrør grunnet det er ikke påvist tilfredsstillende stakemulighet på avløpsanlegg. Det er påvist ufagmessig utførelse av avløpsledninger. Det er påvist unormale luktforhold rundt avløpsanlegg. Avløpsrør er provisorisk tettet med papir. Mer enn halvparten av forventet brukstid er passert på deler av avløpsledninger.
Varmepumpe grunnet mer enn halvparten av forventet brukstid på VVS-installasjoner er oppbrukt. Det har ikke vært avholdt service på anlegget senere år.
Varmtvannstank grunnet det er ikke påvist tilfredsstillende avrenning eller annen kompenserende løsning fra varmtvannstank. Det er påvist at varmtvannstank er over 20 år
Ovennevnte punkter er på ingen måte utfyllende. For ytterligere informasjon om byggemåte, årsak bak tilstandsgrader, konsekvens og anslag på eventuelle utbedringskostnader, se tilstandsrapport som ligger vedlagt. Interessenter oppfordres til å kontakte bygningssakyndig ved eventuelle bygningstekniske spørsmål.
Kommentarer hentet fra selgers egenerklæring:
6. Kjenner du til om det er/har vært problemer med ildsted/skorstein/pipe, f. eks dårlig trekk, sprekker, pålegg etter tilsyn, fyringsforbud eller lignende?
Ildsted/pipe er dekket til slik at det ikke kan brukes. Forrige eier har sagt at da det ble installert gulvvarme, er ikke ildsted i bruk og skal ikke brukes.
10. Kjenner du til om det er/har vært utettheter i terrasse/garasje/tak/fasade?
Det dryppet vann fra terrassen vinter 2022, men dette ble fikset. Har ikke skjedd igjen i 2023, 2024 eller hittil i 2025. Garasjen er gammel, og det kan dryppe inn litt vann, men ikke mye. Fikk vite av forrige eier at tak er gammelt, og må skiftes i fremtiden. Det kan dryppe litt vann fra vinduer i taket. Usikkert om det fortsatt drypper nå eller ikke.
12. Kjenner du til om det er/har vært utført arbeider på el-anlegget eller andre installasjoner (f.eks. oljetank, sentralfyr, ventilasjon)? Hvis nei, gå til punkt 13.
Elektroreparatøren Fredriksen AS
I 2021 ble det utført kontroll av el-anlegget av Linea i Sørlandsvegen 14C - ble installert ekstra stikkontakt i vaskerommet for å unngå bruk av skjøteledning, anmerkningene ble rettet av Elektroreparatøren Fredriksen I 2024 ble det utført kontroll av el-anlegget av Linea i Sørlandsvegen 14E - ble installert ekstra stikkontakt på kjøkkenet for å unngå bruk av skjøteledning. Alt annet var ok.
13. Kjenner du til om det er utført kontroll av el-anlegget og/eller andre installasjoner (f.eks. oljetank, sentralfyr, ventilasjon)?
I 2023 ble det utført kontroll av el-anlegget i Sørlandsvegen 14B - restaurantlokalet - alt var ok I 2024 ble det utført kontroll av el-anlegget i Sørlandsvegen 14D - alt var ok i følge daværende leietaker Det har dermed blitt utført kontroll av el-anlegget av alle 3 leiligheter og restaurantlokalet i de siste årene
24. Kjenner du til andre forhold av betydning som kan være relevant for kjøper å vite om (f.eks. tinglyste forhold, private avtaler, nabovarsel, rasfare)?
Leilighetene ble pusset opp i 2015, 2016 og 2017 av forrige eier.
Oppvarming
Bygget blir varmet opp med elektrisitet.
Beliggenhet
Eiendommen ligger på Hemnesberget. I en omkrets på ca. 1 km. nås Hemnes sentrum med skoler og barnehage, dagligvarebutikk. Området har fine tur- og jaktmuligheter kort vei fra boligen, og et yrende båtmiljø og opparbeid småbåthavn. Hemnesberget ligger omlag 40 km fra Mo i Rana sentrum som tilbyr en rekke kultur og rekreasjonstilbud som blant annet : kjøpesenter, kafè, restauranter, badeland, idrettshaller, fotballbaner, helsetjenester og høyskole m.m.
Adkomst
Ved å trykke på kartet i annonsen får du enkelt tilgang til en spesifisert reiserute fra ønsket startdestinasjon til den aktuelle boligen. Det vil bli skiltet med EIE visningsskilt ved fellesvisninger.
Adgang til utleie
Eiendommen er innredet med næringsdel i underetasjen og totalt tre leiligheter i etasjene over. Disse benyttes som utleieleiligheter.
Regulering
Eiendommen ligger i et område regulert til sentrumsområde, dvs. bolig, forretning og kontor.
KA Hemnesberget. Plan-ID 2001101.
Ikrafttredelse 22.11.2001.
Ferdigattest
Det er utstedt ferdigattest for bruksendring fra butikk til cafe/pub datert 22.06.2000.
Eiendommen er oppført før 1998 og har ikke ferdigattest eller midlertidig brukstillatelse. Iht. plan- og bygningsloven § 21-10, utstedes ikke ferdigattest for bygg/endringer som ble omsøkt før 01.01.1998. Det vil dermed ikke være mulig å be om ferdigattest for slike tiltak. Dette betyr ikke at tiltak blir lovlige, men at saken ikke lenger kan avsluttes med ferdigattest.
Det foreligger godkjente og byggemeldte tegninger for eiendommen, men det er avvik fra disse.
Under gjennomgangen av bygget har det blitt avdekket at de opprinnelige byggetegningene ikke samsvarer med dagens planløsning og fasade. Dette kan skyldes endringer som er gjennomført i etterkant av oppføringen uten tilhørende
oppdateringer av de originale tegningene.
Tilbygget entré, bod og tidligere fyrrom er ikke inntegnet på tegningene.
Næringsdel 1. etasje
. Det foreligger godkjente og byggemeldte tegninger, men det er avvik fra disse.
Det foreligger godkjente bygningstegninger.
I ettertid er det blitt gjort noen bruksendringer, og disse er
som følger:
- Det som er oppgitt på tegningen som Div.utstyr er toalett rom i dag.
Garasje
. Det foreligger ikke tegninger
Det er derfor ikke mulig å vurdere lovligheten av dette bygget.
Bygningsinformasjon / byggemåte
Støpt betongsåle på grunn, grunnmurer/kjelleryttervegger av betong.
Yttervegger av reisverk av tre, utvendig tekket med stående kledning.
Saltak takkonstruksjon, utvendig tekket med skiferstein.
Areal / Arealspesifikasjon / Arealbetegnelse
P-rom per etasje: Utvendig og felles areal 21 kvm
4-roms leilighet 2. etasje 121 kvm
3-roms leilighet 3. etasje 71 kvm
2-roms leilighet 3. etasje 45 kvm
Næringsdel 1. etasje 146 kvm
Diverse
Det er ikke samsvar mellom byggegodkjente tegninger mottatt fra kommunen og dagens utnyttelse av eiendommen. Dette gjelder bl.a. toalett rom i næringsdelen. Kjøper overtar ansvar, risiko og konsekvenser knyttet til dette/ulovligheten, kfr. oppdragsansvarlig.
Faste løpende utgifter
Kommunale avgifter
Kommunale avgifter pr. år kr 28 289,19
Årstall 2025
Eiendomsskatt kr 3 983,-
Kommunale avgifter utgjør 28 289 pr. år.
I dette inngår gebyr for: vann, avløp, renovasjon og feiing/tilsyn.
Det kan forekomme variasjoner i avgiftene som følge av forbruk og eventuelle endringer i gebyrer/avgifter.
Vei, vann og avløp
Feiegebyrer pr. år kr 343,-
Overtakelse
Overtakelse etter avtale med selger. Interessenter oppfordres til å angi ønsket overtakelse i budskjema. Antall nøkkelsett ved overtakelse kan variere, og kjøper må selv besørge nye nøkler/låser for egen regning.
Nyttige lenker
Nærområdet
EIE eiendomsmegling Mo i Rana
Annonsene kan være mangelfulle i forhold til lovpålagt opplysningsplikt. Før bindende avtale inngås oppfordres interessenter til å innhente komplett informasjon fra meglerforetaket, selger eller utleier.








































