Bildegalleri

Fasade. Utadrettet kafé, benker og grøntområder skaper et levende byrom. Illustrasjon: A-lab
G55 – topp moderne flerbruksbygg med alle fasiliteter sentralt på Grønland/Union
Nøkkelinfo
- Areal
- 150 - 2 100 m²
- P-plasser
- 36
- Byggeår
- 2009
- Renovert år
- 2026
- Energimerking
- B - Lysegrønn
Type lokale
Fasiliteter
Grønland 55
Dette skal bli Drammens mest attraktive kontorbygg
Ambisjonene for det sentralt beliggende kontorbygget på Grønland/Union Brygge er skyhøye. Eiendommen skal nå gjennom en storstilt utvikling, hvor målet er intet mindre enn å skape Drammens mest attraktive kontorbygg.
Fra lukket til åpent og inviterende
Det første som møter deg når du kommer gjennom inngangsdørene på nye G55 er byggets sosiale hjerte, det store åpne atriet hvor en resepsjonist ønsker deg smilende velkommen med en fersk kopp kaffe. Her skal det tilrettelegges for en lounge stemning med servicefasiliteter som gjør arbeidshverdagen enklere for både ansatte og besøkende. Fra å være lukket, åpnes bygget nå opp og gjøres til en inviterende del av bybildet på Grønland/Union Brygge
Moderne fellesfasiliteter og et bredt servicekonsept med både barception , ny bedriftsrestaurant, egen konferansesal og et moderne møteromssenter gjør dette til et godt sted å være.
Svært få eiendommer av dette kaliberet i Drammen
Bygget er mest kjent som NAV-bygget, men ferdig oppgradert vil det nesten ikke være til å kjenne igjen. G55 skal nå gjennom en omfattende makeover som i praksis gjør dette til et nytt bygg, fra innerst til ytterst.
Det finnes svært få kontorbygg med et lignende potensial i Drammen. Store og arealeffektive etasjeplan med mye lys skaper trivelige arbeidsplasser. Med de grepene som nå tas vil bygget være et attraktivt alternativ for leietakere som er opptatt av arealeffektivitet, fasiliteter og bærekraft.
Midt i prisbelønnet transformasjonsområde
Grønland 55 ligger midt i det som av mange blir sett på som et av de mest vellykkede transformasjonsområdene i landet. For overgangen fra et røft industriområde til et moderne bymiljø med boliger, næring og kulturtilbud, har Union Brygge hentet hjem den ene prisen etter den andre.
Sykehuspartner HF flytter til Grønland 55
Sykehuspartner HF har signert en ti års leieavtale i PKHs kontorbygg Grønland 55 i Drammen.
Leier 4.500 kvm i Grønland 55
Husbanken flytter til Grønland 55
GRØNLAND 55: Kontorbygget har ikke bare en svært sentral beliggenhet, det får også fellesfasiliteter som setter en ny standard i Drammen.
– Dette skal bli Drammens mest attraktive kontorbygg
Ambisjonene for det sentralt beliggende kontorbygget er skyhøye. Målet er intet mindre enn å skape Drammens mest attraktive kontordestinasjon.
Kontorbygget setter en ny standard i Drammen
Kontorbygget har ikke bare en svært sentral beliggenhet, det får også fellesfasiliteter som setter en ny standard i Drammen.
- Innflytting: 01.06.2026
- Miljøsertifisert: Taksonomi Compliant, BREEAM In-Use m.m.
- Gårdeier: PKH - Pensjonskassen for hovedstadsområdet
- Beliggenhet: Drammen
Fasiliteter
- Møteromssenter
- Serviceapp
- Kaffebar
- Balkong/terrasse
- Garderober
- Sykkelparkering
Nye signeringer
Sykehuspartner HF og Husbanken skal flytte inn i G55 i 2026, men vi har forsatt ledige lokaler i bygget, både kontorer og handel/retail på bakkeplan. Ta kontakt for mere informasjon.
Fra lukket til åpent og inviterende
Det første som møter deg når du kommer gjennom inngangsdørene på nye G55 er byggets sosiale hjerte, det store åpne atriet hvor en resepsjonist ønsker deg smilende velkommen med en fersk kopp kaffe. Her skal det tilrettelegges for en lounge stemning med servicefasiliteter som gjør arbeidshverdagen enklere for både ansatte og besøkende. Fra å være lukket, åpnes bygget nå opp og gjøres til en inviterende del av bybildet på Grønland/Union Brygge
Moderne fellesfasiliteter og et bredt servicekonsept med både barception , ny bedriftsrestaurant, egen konferansesal og et moderne møteromssenter gjør dette til et godt sted å være.
Få eiendommer av dette kaliberet i Drammen
Eiendommen skal nå gjennom en forvandling som vil gi den et helt nytt uttrykk, både innvendig og utvendig. Første etasje utvides til fasadelivet, og hele bygningens volum mot gaten får et revitalisert arkitektonisk preg. De nye funksjonene sørger for at bygget passer naturlig sammen med de bevarte historiske byggene, og de moderne nybyggene i nærområdet.
Drammen har få kontorbygg med et potensial som dette. De romslige, arealeffektive etasjeplanene og det rikelige naturlige lyset legger til rette for inspirerende, lyse arbeidssoner. Gjennom denne ombyggingen blir G55 et attraktivt valg for leietakere som verdsetter kvalitet, effektiv utnyttelse av areal, moderne fasiliteter og bærekraftige løsninger. I tillegg har bygget en egen p-kjeller med egne parkeringsplasser, garderober m.m., samt en stor takterrasse.
Dyktige interiørarkitekter står klare til å utvikle skreddersydde kontorløsninger fra ca. 150 kvm og opp til 2 100 kvm. For større leietakere vil det også være mulig å etablere interntrapper, noe som åpner for unik internkommunikasjon og skaper en særegen atmosfære i lokalene.
Miljø og Bærekraft
Prosjektet reduserer CO2-utslipp vesentlig gjennom gjenbruk og energieffektive tiltak, som også gir lavere driftskostnader. Bygget skal sertifiseres med Breeam Very Good og følge FutureBuilt og EUs taksonomikriterier.
Alle materialvalg er miljøsertifiserte og planlagt for langvarig bruk og fleksibilitet. Målet er å forbedre energikarakteren fra C til B, samtidig som energiløsninger oppgraderes for et godt inneklima og lavere kostnader.
Leietakere får et bygg med flere nybyggkvaliteter og sterk miljøprofil, som gir lavt energiforbruk og effektiv kontordrift.
Sentralt transformasjonsområde
Grønland 55 ligger i hjertet av et av Norges mest suksessfulle transformasjonsområder. Området har gjennomgått en imponerende utvikling fra et røft industriområde til et moderne bymiljø med et levende utvalg av boliger, næring og kulturtilbud. Union Brygge har høstet flere priser for denne transformasjonen.
I umiddelbar nærhet finner du blant annet Drammen Kulturhus, Union Scene, Universitetsbiblioteket, Universitetet i Sørøst Norge, Comfort Hotel, Moov Treningssenter, Ælvebadstua, Tennistaket Union Brygge og Barkaden.
Med den nye bybroen, som står ferdig i 2025, vil spaserturen fra Grønland 55 til togperrongene være på kun 700 meter langs elvepromenaden. Dette gir en avstand som kan konkurrere med nybyggene ved Strømsø Torg, og gjør plasseringen av Grønland 55 svært attraktiv for bedrifter.
Om eier/utvikler
Grønland 55 eies av Pensjonskassen for helseforetakene i hovedstadsområdet (PKH). De forvalter pensjonen til sine rundt 100.000 medlemmer. Kontorbygget på Union Brygge er en del av pensjonskassens portefølje av langsiktige kvalitetseiendommer som bidrar til å sikre medlemmenes pensjon.
De er opptatt av langsiktig eierskap og bærekraftig forvaltning. Når de nå skal rehabilitere Grønland 55, legger de derfor gode, varige, kvaliteter i bygget. For deg som leietaker betyr dette at Grønland 55 ikke bare er et godt bygg å være, du får også en gårdeier som er opptatt av ditt vel og vel.
Visning
Ta kontakt for å avtale visning.Nyttige lenker
Malling & Co Drammen AS
Nærområdet
Annonseinformasjon
| FINN-kode | 379989073 |
|---|---|
| Sist endret | 21. des. 2025 22:34 |
| Referanse | 66703ac0e5db7d7b54923b25 |
Annonsene kan være mangelfulle i forhold til lovpålagt opplysningsplikt. Før bindende avtale inngås oppfordres interessenter til å innhente komplett informasjon fra meglerforetaket, selger eller utleier.






















