Gå til annonsen

Du er her

Bil og campingvogn/Biler/Jeep/Renegade

Bildegalleri

(1/29)

Jeep Renegade

2,0 MJD 140hk Limited 4WD aut

Modellår

2015

Kilometerstand

190 100 km

Girkasse

Automat

Drivstoff

Diesel

Nyttige lenker

Sjekk tid for neste EU-kontrollSjekk heftelser på ZZ20746Trenger du biltransport? Få tilbud her
Få tilbud på lån for denne bilen

Beskrivelse

Hva er en Jeep Renegade tenker du kanskje? Høres eksotisk, rebelliøst og unikt ut - som en enhjørning på Lillestrøm.

Vel, Jeep Renegade er kjærlighetsbarnet mellom Amerikanske Jeep Wrangler og Italienske Fiat Panda. Da faller du kanskje for fristelsen og tenker «Oh, har de blandet amerikansk driftsikkerhet med italiensk design?»

Eeh, nei!

I Jeep Renegade har de kombinert amerikansk estetikk med italiensk driftsikkerhet. Med andre ord, en firkantet boks som tilbringer mer tid på verksted enn på veien.

Likevel har den klart å rulle på seg 190 000 Km. Det skal den ha, det er faktisk litt imponerende.

Det som er viktig å legge seg på minnet når det kommer til Jeep Renegade, er at stort sett alle deler du måtte trenge kommer fra Italia – med 6 ukers leveringstid. Dette er nok en kombinasjon av Italias middelhavsholdning til postlevering, i kombinasjon av at den Norske leverandøren Mobile AS sin holdning til kundefokus. Under leveringstiden til delene vil bilen være på verkstedet, så hvis du velger å se positivt på det kan du si at den har en oppvarmet fjerngarasje. En dyr fjerngarasje, men dog.

Derfor selges denne bilen som en registrert og EU-godkjent DELEBIL. Det betyr at her vil du ha alle delene, for hånden fra dag én – gitt at delene virker vel og merke.

Det som ikke virker, og som ikke bør være delene du er på jakt etter, er:

  • Dekktrykkssensorene i sommerdekkene virker ikke, noe et oransje lys på dashboardet som konkurrerer med solen i lysstyrke ,til en hver tid gjør deg oppmerksom på.
  • Et par av vinterdekkene lekker litt luft.
  • Oljeskiftlapmen lyser, siden du må på merkeverksted hver gang du har byttet olje for å resette lampen. Dette skal de selvfølgelig ha betalt for, selv om du er den som har skiftet oljen. Når sant skal sies så er det nok på tide å skifte olje snart uansett, så da vil jo dette lyset egentlig ikke være en feil.

  • Låsmekanismen til diesellokket virker ikke. Her er det ny mekanisme på plass, men det viser seg at festet for mekanismen også er sprukket, så her vil du få en fin og nesten ubrukt del allerede installert til ingen nytte.

  • DAB-radioen virker ikke. Tror det er antenneledningen, enten ved antenna oppe på taket eller bak på hovedenheten, som har litt dårlig forbindelse, men å ikke kunne høre på radio har ikke vært et savn siden du likevel må kjøre i stillhet for å høre etter indikasjoner på ditt neste verkstedopphold. Med tanke på nyhetene som de er i dag, er kanskje dette å foretrekke uansett.

  • Selv om registerreim og vannpumpe nylig er byttet (Mobile Drammen) har den en vannlekasje ved vannpumpen. Dette er innenfor garantitiden, men siden Mobiles responstids eneste rival er det Italienske postvesenet, er det trolig at dette ikke kommer til å bli utbedret i bilens, eller eierens for den saks skyld, levetid.

  • Bakre differensialklokke har en simring som svetter litt olje. Denne simringen er ikke å oppdrive, ikke i Italia i alle fall, så denne lønner det seg å ikke gjøre annet med en å toppe opp oljen fra tid til annen og tørke av den svettende oljen før den skal på neste EU-kontroll (dette har ikke verkstedet oppfordret til, bare så det er sagt). Alternativet er å bytte differensial, men det er like dyrt som resten av bilen.

  • Litt rust på bakluken. Det er også litt rust under også som et resultat av overdreven salting av veiene på Østlandet, men dette fremstår som normalt og har ikke blitt påpekt under periodisk kjøretøykontroll.

  • Sommerdekkene som følger med er slitt, hvorpå det ene dekket er punktert. Dette er for øyeblikket ikke noe problem, siden det er vinter.

Så i stedet for å bare liste det som ikke virker, innser jeg at det kanskje er enklere å bare liste opp det som faktisk virker:

  • Rattvarmeren. Rattvarme er den beste oppfinnelsen siden hjulet og denne virker overraskende nok brilliant. Faktisk så godt at du glemmer at rattet faktisk ikke er i vater når du kjører rett frem etter at den var på verksted for å bytte dynamo.

  • Alle lyspærende fungerer, også varsellampene (gitt at det ikke eksisterer varsellamper jeg enda ikke har blitt gjort oppmerksom på at finnes)

Det er også verdt å merke seg at denne Jeepen er en «Limited» utgave, som betyr den har litt ekstrautstyr du trolig ikke finner i innstegsmodellen:

  • Den har belyst sminkespeil, ikke bare på passasjersiden, men også på førersiden. Dette kommer godt med når du trenger å friske deg opp litt mens du sitter i bilen på lasteplanet i Falkbilen på tur til verkstedet. Alltid en fordel å stille opplagt, i alle fall på utsiden, når du skal prate med verksmesteren på det verksteded om hvilke astronomiske summer du skal betale de neste ukene for å få bilen tilbake på veien.
  • Selv om bilen ikke har reservehjul, eller jekk, så har den en boks med skum og en kompressor om du skulle du være så uheldig å punktere. Kompressoren kan også brukes til å pumpe opp badeballer etc. dersom du skulle havarere ved en strand, sommerstid. OBS: Adapter for badeball medfølger ikke.
  • Hatthyllen er STRØKEN og har fungert uten problemer i hele bilens levetid (i alle fall så lenge jeg har eid den. Hva som skjedde de to første årene av bilens levetid har jeg ingen kjenskap til annet enn at den gikk i Finnmark)
  • Begge originalnøklee følger med (bank i bordet).
  • Den har ekstra knapper for 4WD Lock, Snø, Søle, Sand og automatisk bakkekontroll som gjør at det lyser en lampe i dashboardet hver gang du trykker på de. Ja, bortsett fra når en varsellampe lyser da, for da er det første den stenger ned nettopp firehjulstrekksystemet.

    Det som ofte kjennetegner en Jeep er deres evne til å ta seg frem i ulendt terreng. Det skulle man også tro her, men Ranagaden har et sånt moderne firehjulstrekksystem uten differensialbremser, eller sperrer, hvor den heller bremser på det hjulet som spinner for å overføre kraften til de andre hjulene. Det betyr at når den spinner på et hjul, bremser den dette til et av de andre hjulene spinner og sånn går det helt til alle hjulene er låst av bremsene og du står like bom fast som om du skulle plantet en Volvo 240 i en snøfonn på 70-tallet.

Hvorfor selger du så denne perlen av en bil spør du kanskje? Vel, i følge listen over så skulle det vel i grunn vært selvforklarende. Jeg ville heller snudd på det og sagt at du må spørre deg; «Hvorfor i all verden skulle jeg kjøpe denne bilen?»

Vel, realiteten er at jeg har det siste året brukt i overkant av NOK 75 000. Dette er penger du slipper å bruke - men frykt ikke, det kommer sikkert flere muligheter før du aner det.

Det som har vært gjort det siste året:

  • Byttet toppdekselpakning (den svettet olje som prøvde å kvele føreren under kjøring)
  • Byttet registerreim og vannpumpe (dette er generelt lurt fra tid til annen har jeg latt meg fortelle)
  • Byttet noen stag. Husker ikke hva de het i farten, bare at de var overraskende billig sammenlignet med mye annet, og at det sa mindre "klakk klakk" etterpå.
  • Byttet en dieseldyse (Som Mobile brakk da de skulle ta av toppdekselet. Ja, jeg som kunde måtte betale for denne - etter 6 ukers ventetid selvfølgelig).
  • Skiftet alle glødeplugger (Disse var slitt og var også forventet etter mange år)
  • Skiftet frontrute (jeg mener det ikke var nødvendig, men EU-kontrolløren var av en annen oppfatning)
  • Byttet dynamo, reim og reimstremmer (brukt, da ny koster like mye som en ny bil)
  • Bremsene bak er byttet, mens de foran står for tur.

Det må derfor være helt klart at jeg ikke selger denne bilen på spekulasjon om rask gevinst, men at dette er et nullsum-spill for å kjøpe plass i garasjen til en mer driftsikker japansk bil med et forhandlernettverk med leveringstid og kundebehandling. Så, hvis du er besittelse av en Japansk KEI-truck så kan vi gjerne bytte, men jeg kan ikke forstå hvorfor noen ved sine fulle fem skulle ønske akkurat dette.

Så hvis du har tenkt å kjøpe denne bilen bør du enten være;

  • Mekaniker med et selvpiningskompleks, eller
  • Milliardær uten økonomisk, estetisk eller teknisk sans (fortrinnsvis alle tre), eller
  • Verksted som kan gi et skambud for innbytte mot å selge meg en annen bil (Suzuki Ignis f.eks).

Det er risiko for at bilen, med de reparasjoner som er gjort, kan fungere uproblematisk frem til neste EU-kontroll. Dette er en risiko du som kjøper må være villig til å ta, men sannsynligheten for dette er vurdert til å være svært lav.

Denne bilen vil til en hver tid ligge ute til den kostnaden som er igjen av finansieringen. Så her kan du gamble på at ingen andre sikler på denne godsaken, og vente i håp til at prisen går ned neste måned.

Det er også greit å huske på at vrakpanten i dag er på kr. 3000,- slik at dette kan trekkes fra utgiften siden dette er penger man får igjen når bilen vrakes. Så enda en besparelse der altså.

Så løp (helst andre veien) og kjøp (noe helt annet)!

Spesifikasjoner

Omregistrering
4 532 kr (avgifter)
Pris eksl. omreg.
77 000 kr
Årsavgift
Les mer
Merke
Jeep
Modell
Renegade
Modellår
2015
Karosseri
SUV/Offroad
Drivstoff
Diesel
Effekt
140 hk
Slagvolum
2 l
CO₂-utslipp
150 g/km
Kilometerstand
190 100 km
Girkasse
Automat
Maksimal tilhengervekt
1 500 kg
Hjuldrift
Firehjulsdrift
Vekt
1 548 kg
Seter
5
Dører
5
Størrelse på bagasjerom
351 l
Farge
Hvit
Interiørfarge
Sort skinn
Bilen står i
Norge
Sist EU-godkjent
15.09.2025
Neste frist for EU-kontroll
30.06.2027
Avgiftsklasse
Personbil
Registreringsnummer
ZZ20746
Chassis nr. (VIN)
1C4BU0000FPB80136
1. gang registrert
31.08.2015
Eiere
2
Salgsform
Bruktbil til salgs

Utstyr

  • Antiskrens
  • Antispinn
  • Auto hold
  • Bluetooth
  • Cruisekontroll
  • Dekktrykksovervåkning
  • Isofix
  • Justerbar korsryggstøtte
  • Kjørecomputer
  • Klimaanlegg
  • Kurvelys
  • Midtarmlene
  • Multifunksjonsratt
  • Mørke ruter
  • Parkeringsensor bak
  • Radio FM
  • Sentrallås
  • Skinnratt

Selgers kjennskap til bilen

Kjente feil, mangler eller synlige skader?

Ja. Se annonsetekst

Er det gjort større reparasjoner?

Ja. Definer "større reparasjoner". Se annonsetekst

Er eller har motoren vært trimmet?

Nei

Har bilen heftelser/gjeld?

Ja. Heftelse (salgspant) blir slettet ved salg

Reklamasjonsrett ved kjøp fra privatperson

Normalt gjelder 2 års reklamasjonsfrist mot skjulte feil og mangler. Reklamasjonsretten brukes hvis produktet er i dårligere stand enn det du hadde grunn til å forvente, basert på informasjon du har fått fra selger. Vær oppmerksom på at begge parter kan fraskrive seg reklamasjonsretten dersom dette er tydelig spesifisert i en kjøpekontrakt.

Les mer om reklamasjonsrett på FINNs hjelpesenter.

Uavhengig tvisteløsning

Vår partner Mekle tilbyr digital tvisteløsning hvor begge parter i en reklamasjonssak får hjelp av en jurist til å finne en rimelig løsning.

Les mer om Mekle her

Sted

3402 Lier
Kart

Annonseinformasjon

FINN-kode

448900233

Sist oppdatert

2. februar 2026, 18:23

Rapporter annonse

Annonsen kan være mangelfull. Fullstendig salgsinformasjon og opplysninger iht. opplysningsplikt kan fås direkte fra selger.

Jeep
Jeep Renegade