Denne annonsen er ikke lenger tilgjengelig
Varen er solgt eller tatt ut av markedet av selgeren.
Bildegalleri
BMW 3-serie
E30 320is (Italian M3) | Carbon Airbox, 2 Eier, Lav km
1990
121 000 km
Manuell
Bensin
Denne annonsen er ikke lenger tilgjengelig
Selgeren kan ikke kontaktes angående dette kjøretøyet.
Brukerprofil
Du må være logget inn for å se brukerprofiler og sende meldinger.
Logg innForsikre bilen din
Sammenlign og se tilbud på forsikring
Sjekk bilens historikk for JD69994
Få en rask oversikt over bilens historikk og hva du bør sjekke
Beskrivelse
Vurderer å selge min elskede BMW 320is. Siden jeg flyttet til Oslo for tre år siden, har bilen blitt brukt altfor lite.
Jeg søker derfor en seriøs entusiast som vil ta godt vare på bilen, beholde den, og nyte mange fine turer, slik jeg har gjort de siste 11 årene.
Bilen ble solgt ny i Portugal (hvor jeg er fra) i februar 1990. Jeg kjøpte den fra første eier tidlig i 2014, kort tid etter at jeg flyttet til Norge. Den ble da importert og registrert her, og det finnes kun ca 5 eksemplarer i landet!
I mitt eie har bilen alltid fått 98 oktan bensin fra Shell eller Esso. Oljen har blitt byttet årlig eller hver 5000 km, og mange deler er byttet ut som forebyggende vedlikehold: termostat, vannpumpe, temperatursensorer, girkasse olje osv. Jeg har en perm med alle kvitteringer.
Bilen er veldig morsom og analog å kjøre. Ikke bare på grunn av den fantastiske lyden fra ITB’ene og carbon airboxen eller sin dogleg girkasse, men også fordi S14 motoren er lett og kompakt, noe som gir lavere vekt over forakselen og bedre balanse enn rekkesekserne. Bilen er også noen kilo lettere enn en E30 M3.
Litt info om modellen:
- S14B20 motor
- 192 hk (nå ca 220-230 hk)
- 5 trinn Getrag dogleg girkasse
- 25% Limited-Slip-Diff
- Komplett original M-Tech II pakke
- Skinnseter
- Elektrisk speil og soltak
Bilen har også en god del av oppgraderinger som gjør bilen enda morsommere å kjøre:
- DTM replika Carbon Airbox (Köhler Racing) – gir fantastisk innsugningslyd (må høres!)
- Litt mer aggressive kamaksler (Köhler Racing) – redline er nå rett under 8000 rpm
- MaxxECU - tunet av Igelsrud Performance, fungerer som det skal, med stabil tomgang
- Større dyser – matcher økt luftmengde fra airbox’en
- Elektronisk tenning – fjernet mekanisk fordeler, enklere tuning og mindre vedlikehold
- DTM replika eksosanlegg (Köhler Racing)
- CL RC6 bane bremseklosser – gir litt lyd når varme, men bremser meget godt
- BBS 16’’ fra en E28 M5 – total restaurert og tilpasset 4x100 bolt sirkel (som nye), med nesten ubrukte Yokohama Advan 215/45R16
- NGK iridium tennplugger
Oppgraderinger for over 150 000 kr. Alle originale deler (14’’ BBS felger, originale kamaksler, innsug, ECU osv) kan følge med hvis ønskelig. Det er relativt enkelt å tilbakeføre bilen til 100% original stand.
Litt om hvorfor den E30 320is er en spesiell bil og om sin historie:
E30 320is er en spesiell modell i 3 Serien som ble solgt eksklusivt i Italia og Portugal for å dra nytte av redusert skatt i disse landene for biler med motorer på to liter eller mindre. Den italienske luksusskatten på den tiden var 18% for biler under 2000 cc og 38% for biler over 2000 cc. Derfor utviklet flere bilprodusenter modeller tilsvarende 320is for å tilpasse seg markedet.
320is hadde en relativt kort produksjonsperiode fra 1988 til 1990, med 2540 produserte to dørsmodeller og 1205 fire dørsmodeller. De ekstremt lave produksjonstallene gjør 320is til en svært sjelden og ettertraktet E30 modell, spesielt sammenlignet med over 17 000 produserte E30 M3.
Bilen drives av en 1990 cc versjon av den beryktede firesylindrede S14 motoren, utviklet av BMW Motorsport for E30 M3, og deler også den tette Getrag girkassen med M3. 2 liters S14 motoren yter 192 hk fra fabrikk, noe som er litt mindre enn 2.3 liters varianten, men forskjellen er minimal – disse bilene yter mellom 195 og 215 hk avhengig av modell.
Jost Capito, tidligere CEO og teamsjef for Williams F1, ledet utviklingen av 320is. Målet med prosjektet var "å utvikle den raskeste 2 liters bilen i Italia, bortsett fra 2 liters 308 Ferrari". Capito uttalte at 2 liters S14 måtte begrenses til 7600 rpm, ellers ville den overgått 2.3 literen fra M3’en. Med carbon airbox og tuning får motoren ut sitt fulle potensial.
Ved interesse, ring 416 25 860. Er jeg opptatt og ikke kan svare, send gjerne en SMS så ringer jeg tilbake. Vi kan ta en hyggelig prat om bilen. Bilen kan vises i Oslo.
Bilen er 35 år gammel. Den er i meget god stand og har lav kilometerstand, men som forventet finnes det noen bruksmerker og steinsprut. Selges som den er, uten noen form for garanti.
Spesifikasjoner
- Omregistrering
- 1 900 kr (avgifter)
- Pris eksl. omreg.
- 447 100 kr
- Årsavgift
- Les mer
- Merke
- BMW
- Modell
- 3-serie
- Modellår
- 1990
- Karosseri
- Coupe
- Drivstoff
- Bensin
- Effekt
- 192 hk
- Slagvolum
- 2 l
- Kilometerstand
- 121 000 km
- Girkasse
- Manuell
- Hjuldrift
- Bakhjulsdrift
- Vekt
- 1 190 kg
- Seter
- 5
- Dører
- 2
- Farge
- Svart
- Fargebeskrivelse
- Diamond Schwarz Metallic
- Interiørfarge
- Svart
- Bilen står i
- Norge
- Sist EU-godkjent
- 09.07.2024
- Neste frist for EU-kontroll
- 20.07.2026
- Avgiftsklasse
- Personbil
- Registreringsnummer
- JD69994
- Chassis nr. (VIN)
- WBAAK95090AE27554
- 1. gang registrert
- 08.02.1990
- Eiere
- 2
- Salgsform
- Bruktbil til salgs
Utstyr
- ABS-bremser
- Air Condition
- CD-spiller
- Diff.sperre
- El.vinduer
- Elektriske speil
- Kassettspiller
- Metallic lakk
- Radio FM
- Sentrallås
- Seter i helskinn
- Soltak/glasstak
- Sommerdekk på aluminiumsfelg
- Sportsseter
Selgers kjennskap til bilen
Kjente feil, mangler eller synlige skader?
Ja. Små bruksmerker og steinsprut
Er det gjort større reparasjoner?
Nei
Er eller har motoren vært trimmet?
Ja. Beskrevet i annonsen (ca 220-230hk)
Har bilen heftelser/gjeld?
Nei
Reklamasjonsrett ved kjøp fra privatperson
Normalt gjelder 2 års reklamasjonsfrist mot skjulte feil og mangler. Reklamasjonsretten brukes hvis produktet er i dårligere stand enn det du hadde grunn til å forvente, basert på informasjon du har fått fra selger. Vær oppmerksom på at begge parter kan fraskrive seg reklamasjonsretten dersom dette er tydelig spesifisert i en kjøpekontrakt.
Les mer om reklamasjonsrett på FINNs hjelpesenter.
Uavhengig tvisteløsning
Vår partner Mekle tilbyr digital tvisteløsning hvor begge parter i en reklamasjonssak får hjelp av en jurist til å finne en rimelig løsning.
Les mer om Mekle herAnnonsen kan være mangelfull. Fullstendig salgsinformasjon og opplysninger iht. opplysningsplikt kan fås direkte fra selger.