Doktorgradsstipendiat (PhD), 3-årig engasjement
Rogaland fylkeskommune
- Frist 31.05.2026
- Ansettelsesform Engasjement
Ta vare på smilet - bli vår nye kollega!
Bli doktorgradsstipendiat hos oss!
Forskningsavdelingen ved Tannhelsetjenestens kompetansesenter - Rogaland søker nå etter en engasjert forsker i en 3-årig (100%) stilling som doktorgradsstipendiat tilknyttet forskningsprosjektet Tannhelse i rusbehandling (TiR).
Ansettelsesform: Engasjement (3 år i 100%, lavere stillingsprosent og progresjon kan diskuteres).
Stillingen vil inngå i et forskningssamarbeid mellom kliniske fagmiljøer innen odontologi, rusmedisin og helsetjenesteforskning. For stillingen kan det være aktuelt å kombinere med klinisk arbeid, da med en lavere stillingsprosent som stipendiat.
Prosjektet undersøker tannhelse, tannbehandling og oral rehabilitering hos pasienter i legemiddelassistert rehabilitering (LAR) og rusbehandling. TiR-prosjektet kombinerer kliniske data, pasientrapporterte erfaringer og helsetjenesteperspektiver for å øke kunnskapen om hvordan tannhelsetjenester best kan organiseres og tilpasses denne pasientgruppen.
Stipendiaten vil arbeide særlig med kliniske studier som belyser oral helse status og effekt av rehabilitering med tannimplantater for pasienter som er i rusbehandling. De planlagte studiene vil kartlegge langtidsresultater av implantatrehabilitering hos pasienter i rusbehandling, og hvordan oral rehabilitering påvirker livskvalitet.
Prosjektet vil anvende både kvantitative og kvalitative metoder. Stipendiatens arbeid vil inkludere kliniske undersøkelser, analyse av journaldata og kvalitative intervjuer for å undersøke og belyse sentrale problemstillinger i prosjektet.
Stipendiaten vil ha arbeidssted i Stavanger eller Haugesund, noe reising må påregnes.
Tannhelsetjenestens kompetansesenter - Rogaland er ett av fem regionale odontologiske kompetansesentre i Norge. Senteret, som ligger i Hillevåg i Stavanger, består av en spesialistklinikk og en forskningsavdeling.
Forskningsavdeling fokuserer på praksisnær forskning som skal bidra til en bedre tannhelsetjeneste. Vi har en rekke prosjekter som omhandler sårbare grupper som skal bidra til utjevning av ulikhet i oral helse. Vi arbeider også med kvalitetssikring av tannbehandling gjennom kliniske prosjekter. For en oversikt over våre forskningsprosjekt, se vår hjemmeside.
Tannhelse Rogaland skal bli Norges beste arbeidsplass!
Det gjelder faglige utfordringer. Sosialt samhold. Trygge, gode rammer. Ikke minst en god balanse mellom jobb og privatliv.
Blir du med?
Tannhelse Rogaland ønsker mangfold, og oppfordrer alle kvalifiserte til å søke, uansett alder, kjønn, funksjonshemming eller etnisk tilhørighet.
Arbeidsoppgaver:
Arbeidsoppgavene vil blant annet omfatte:
- Planlegging og gjennomføring av delstudier i TiR-prosjektet
- Innsamling og analyse av forskningsdata
- Gjennomføring av kvalitative intervjuer med pasienter og helsepersonell
- Analyse av kvantitative data fra kohort- eller spørreskjemaundersøkelser
- Publisering av vitenskapelige artikler i internasjonale tidsskrifter
- Deltakelse i forskningsmøter og faglige seminarer
- Presentasjon av forskningsresultater på nasjonale og internasjonale konferanser
- Opptak til et relevant doktorgradsprogram ved et universitet, samt gjennomføring av opplæringsdelen
Vi tilbyr:
- Mulighet til å bidra til kunnskapsutvikling innen et viktig og samfunnsrelevant felt
- Et tverrfaglig forskningsmiljø med høy kompetanse innen odontologi, rusmedisin og helsetjenesteforskning
- Et spennende og faglig utviklende doktorgradsløp
- Fine kontorlokaler med gode fasiliteter
- Årlig to dagers faglig og sosial samling for alle ansatte
- Introduksjonsdag for nyansatte
- Lønn etter avtale
Vi ser etter deg som har følgende kvalifikasjoner:
Vi søker en motivert kandidat med interesse for forskning på tannhelse, rusbehandling og helsetjenester. Kandidaten må tilfredsstille krav om å bli tatt opp på doktorgradsprogram.
Det er ønskelig at stipendiaten har fagbakgrunn innen odontologi
Videre legges det vekt på at du:
- Har god framstillingsevne muntlig og skriftlig
- Har gode engelskkunnskaper
- Har erfaring fra forskning og/eller faglig utviklingsarbeid
- Innehar grunnleggende statistikkunnskaper
Vi ser etter deg som:
- Evner å arbeide selvstendig og strukturert
- Er motivert for å gjennomføre et doktorgradsløp
- Har gode samarbeidsevner og bidrar til et godt arbeidsmiljø
- Har interesse for tverrfaglig forskning
- Er nysgjerrig og analytisk
Klinisk interesse eller erfaring med LAR-pasienter er en fordel
Det vil bli lagt stor vekt på personlige egenskaper
Vårt samfunnsoppdrag
- Visjonen til Tannhelse Rogaland er å ta vare på smilet.
For våre pasienter. Våre kollegaer. Og for hver enkelt av oss. - Tannhelse Rogaland er opptatt av folkehelse og jobber målrettet for å utjevne helseforskjeller. Vi tror på kraften i samarbeid, og sammen med blant annet kommunene, Barnehuset og fengselshelsetjenesten skaper vi bedre helse og livskvalitet for alle. Sammen gjør vi en forskjell - for hele Rogaland!
- I Tannhelse Rogaland jobber vi kunnskaps- og forskningsbasert kjennetegnet av høy kvalitet og pasientsikkerhet. Praksisnær forskning og innovasjon for bedre behandling og kompetansehevning i tannhelsetjenesten.
Søknaden din bør inneholde:
- Søknadsbrev
- CV med fullstendig oversikt over utdanning og erfaring
- Vitnemål og attester, samt dokumentasjon på annen aktivitet som vurderes relevant
Eventuelle vitenskapelige arbeider eller publikasjoner
Søknadene vil bli vurdert av en faglig komité basert på dokumentert kompetanse og forutsetninger for å gjennomføre doktorgradsutdanningen. Aktuelle kandidater vil bli invitert til intervju, og det vil bli innhentet referanser.Det forventes at kandidaten kan være til stede ved arbeidsstedet og delta aktivt i forskningsmiljøet i ordinær arbeidstid.
Hvordan søke på stillinger hos oss
Du kan søke på stillingen gjennom Grade Jobbnorge sin jobbsøker-portal. For å søke må du ha din egen jobbsøkerkonto.
CV fylles inn i det elektroniske CV-skjema som er tilgjengelig i søknaden. Det er mulig å laste opp vedlegg ved behov.
Se gjerne hjelpesenteret for jobbsøkere her: Grade Kunnskapsbase - Hjelp for jobbsøkere (https://grade.zammad.com/help/no-no/216-hjelp-for-jobbsokere)
Vi gjør oppmerksom på at i henhold til offentleglova §25, 2. ledd kan opplysninger om søkeren bli offentliggjort selv om du har bedt om å ikke bli ført på offentlig søkerliste. Dersom du har bedt om unntak fra offentlig søkerliste, vil du bli varslet før søkerlisten blir offentliggjort.
Vi setter stor pris på jobben du gjør med søknaden din, og er veldig glade om du som aktuell søker sender inn en søknad til oss!
FerdigheterAI-generert
- Engelsk
- Gjennomføre klinisk forskning
- Gjennomføre kvalitative undersøkelser
- Klinisk forskning
- Kvantitativ dataanalyse
- Odontologi
- Statistikk
- Tannhelse
JobbMatch
Er du en god match for denne stillingen?
JobbMatch ser på erfaringen og egenskapene dine – og sjekker hvor godt du passer.
Om arbeidsgiveren
Tannhelse Rogaland har 35 tannklinikker, hvorav ett kompetansesenter med to spesialisttannklinikker og en forskningsavdeling. Fylket er delt inn i tre tannhelsedistrikter som ledes av distriktsledere. Foretaket har over 430 ansatte spredt i fylket. Fylkestannhelsesjefen er daglig leder i foretaket og har det overordnede ansvaret for den daglige driften.
- Sektor: Offentlig
- Sted: Torgveien 21B, 4016 Stavanger
- Bransje: Forskning, utdanning og vitenskap, Helse og omsorg
- Stillingsfunksjon: Forskning/Stipendiat/Postdoktor, Tannhelse
Annonseinformasjon
- FINN-kode 464036961
- Sist endret
