Bildegalleri

- PrivatMegleren v/ Magnus Sandvåg presenterer en moderne og romslig 4-roms leilighet for videresalg - (Merk: Bildene som benyttes i annonsen er illustrasjoner. Avvik fra faktisk leveranse og utførelse kan forekomme.)
Innbydende 4-roms endeleilighet | Vestvendt balkong | Store vindusflater | Walk-in og gode løsninger
Nøkkelinfo
- Boligtype
- Leilighet
- Eieform
- Selveier
- Soverom
- 3
- Internt bruksareal
- 93 m² (BRA-i)
- Bruksareal
- 98 m²
- Eksternt bruksareal
- 5 m² (BRA-e)
- Balkong/Terrasse
- 11 m² (TBA)
- Etasje
- 3
- Byggeår
- 2026
- Energimerking
- B - Rød
- Rom
- 4
- Tomteareal
- 23 000 m² (eiet)
Fasiliteter
Areal
Totalt BRA 98,3 kvm
Nøkkelinformasjon
Oppdragsnummer
194260060
Betegnelse
Matrikkel gnr. 10, bnr. 744 i Askøy kommune
Oppdragsansvarlig
Privatmegleren Nyeboliger Bergen (Vikebø & Jørgensen Nybygg AS) / Magnus Sandvåg
Eier
Hjemmelshaver: JM NORGE AS
Selger/eier: Joachim Jølle
Eiendomstype
Leilighet
Eierform
Eierseksjon
Etasje
3
Byggeår
2026
Arealer og fordeling per etasje
Totalt BRA 98,3 kvm består av:
- BRA-i (internt bruksareal): 93,3 kvm
- BRA-e (eksternt bruksareal): 5,0 kvm
- TBA (terrasse-/balkongareal): 11,5 kvm
Rom som er BRA-i: Entré, soverom, bad, WC, innvendig bod og stue/kjøkken.
Areal som er BRA-e: Ekstern bod
Areal som er TBA: Balkong
Arealer pr. rom:
. Entre 9,1 m²
. Gang 4,4 m²
. Bad 6 m²
. WC 2,1 m²
. Stue/kjøkken 34,3 m²
. Soverom 11,2 m²
. Soverom 8,8 m²
. Soverom 7,1 m²
. Bod 4 m²
. Balkong 11,5 m² (TBA)
Da prosjektet ikke er oppført, har megler ikke hatt mulighet til å kontrollmåle areal. Oppgitte arealer baserer seg utelukkende på utbyggers/arkitekts arealberegninger.
Antall rom
4
Tomtetype / areal
Tomtetype eiet / 23000,00 kvm
Forretningsfører
Salg av kontraktsposisjon
Salget gjelder salg av kontraktsposisjon. Dette medfører at det som selges er en rett til å transporteres inn som ny kjøper i den kontrakten som Joachim Jølle har inngått med utbygger JM Norge AS. Kjøper overtar dermed rettigheter og plikter etter kontrakten med utbygger.
Det vil i det følgende gis informasjon om eiendommen/prosjektet og om rettigheter og forpliktelser i henhold til den eksisterende kontrakten som man transporteres inn i. Vedlagt salgsoppgaven følger kontrakten som man transporteres inn i, samt prospektet for prosjektet. Det er vesentlig for interessenter å sette seg inn i de vedlagte dokumentene.
Beliggenhet
Privatmegleren har gleden av å presentere en ny og moderne leilighet under oppføring med attraktiv beliggenhet på Stongafjellet på Askøy. Leiligheten ligger i byggets 3. etasje og har utgang til en vestvendt balkong. Som beboer vil du være omgitt av grønne uteområder, samtidig som du har kort vei til det du trenger i hverdagen.
Området er veletablert og rolig, med kort avstand til Kleppestø sentrum hvor du finner et bredt utvalg av butikker, servicetilbud og serveringssteder. Fra Kleppestø kai er det gode kollektivforbindelser med både buss og hurtigbåt til Bergen sentrum, som nås på ca. 15 minutter. Nærområdet byr på gode oppvekstvilkår med barnehager, skoler og idrettsanlegg i nærheten, samt flotte turmuligheter i omkringliggende natur. Her bor du i naturskjønne omgivelser med frisk luft og enkel tilgang til både byliv og friluftsliv.
Beliggenhet / servicetilbud
Boligen har en attraktiv beliggenhet på Stongafjellet, et veletablert og populært boligområde på Askøy. Her bor du i rolige og naturskjønne omgivelser, samtidig som du har kort vei til sentrale servicetilbud og gode kollektivforbindelser. Det tar kun ca. 15 minutter til Bergen sentrum, noe som gjør området svært praktisk for pendlere.
Like i nærheten finner du Kleppestø senter, et moderne kjøpesenter med over 50 butikker. Her finnes et bredt utvalg av detaljforretninger, dagligvare, apotek, bank, post og vinmonopol, i tillegg til hyggelige serveringssteder som ÆRA Kafé & Fetevare. Fra Kleppestø kai går det gode kollektivforbindelser med buss til og fra Bergen sentrum og øvrige deler av Askøy. I tillegg går hurtigbåten M/S Ekspressen mellom Kleppestø og Strandkaien i Bergen sentrum, noe som gir en effektiv og behagelig reisevei.
Området har også et godt tilbud innen helse og oppvekst. På Kleppestø finner du Askøy legevakt som er døgnåpen, samt flere lege- og tannlegekontorer. For barnefamilier er det kort vei til både barnehager og skoler, blant annet Kleppestø barneskole, Kleppestø ungdomsskole og Askøy videregående skole. Espira barnehage ligger på Stongafjellet, i tillegg til flere andre barnehager i nærområdet.
For den aktive er det gode muligheter for både idrett og friluftsliv. Askøyhallen, som ligger i nærheten, er en kombinert idrettshall og svømmehall hvor det også arrangeres åpen hall for barn på søndager. Rett bak Stongafjellet ligger Dyrdalsfjellet med flotte turstier og gode turmuligheter, blant annet til Øvre Kleppe. Askøy byr ellers på mange populære turmål, som Dronningen og øyens høyeste punkt, Kolbeinsvarden.
I området rundt boligfeltet vil det bli opparbeidet grønne fellesarealer og lekeplass, noe som bidrar til et hyggelig og familievennlig bomiljø. Her får du en kombinasjon av nærhet til natur, gode servicetilbud og enkel tilgang til Bergen sentrum.
Bebyggelse
Byggemåte
Boligene bygges etter byggeteknisk forskrift - TEK 17.
Standard
Entré |
Leiligheten ønskes velkommen via en innbydende entré med downlights i senket himling og praktiske oppbevaringsmuligheter i skyvedørsgarderobe. Gulvet er belagt med parkett Abetone 3-stavs hvitlasert eik, matt lakk.
Fra entréen er det direkte adkomst til bad og ett av soverommene, samt videre gang som leder deg til de resterende rommene i leiligheten.
Stue/kjøkken |
Stue og kjøkken rommer 34,5 kvm og er samlet i en åpen og sosial løsning med gode møbleringsmuligheter. Rommet har store vindusflater som slipper inn rikelig med naturlig dagslys og bidrar til en lys og luftig atmosfære. Fra stuen er det utgang til en vestvendt balkong på ca. 11,5 kvm, som på solrike dager fungerer som en naturlig forlengelse av oppholdsrommet.
Kjøkkenet leveres fra Sigdal i modellen uno kron og er oppgradert med tilvalg som kjøkkenbatteri. Kjøkkenet er utformet på hel vegg og leveres med integrerte hvitevarer bestående av stekeovn med induksjonstopp, oppvaskmaskin samt kombiskap med kjøl og frys.
Bad |
Badet på 6,0 kvm fremstår som romslig og delikat, med flislagt gulv og vegger i lyse, matte fliser. Rommet er innredet med servant, dusj med glassvegger og vegghengt toalett. Innredningen leveres fra Svedbergs. Det er downlights i taket og elektriske varmekabler i gulvet, samt opplegg for vaskemaskin. Leiligheten har i tillegg et separat WC.
Soverom |
Leiligheten har tre gode soverom på henholdsvis 11,2, 8,8 og 7,1 kvm. Hovedsoverommet har direkte adkomst til praktisk bod/walk-in-closet, som gir gode oppbevaringsmuligheter. De øvrige rommene egner seg godt som barnerom, gjesterom eller hjemmekontor etter behov.
Bod |
Boligen disponerer flere gode oppbevaringsløsninger, inkludert innvendig bod/walk-in-closet med direkte tilknytning til hovedsoverommet. Leiligheten disponerer i tillegg en ekstern bod.
Oppvarming / Teknisk
Oppvarming av boligene med elektriske panelovner. I våtrom leveres elektriske varmekabler med
termostat.
Det leveres balansert ventilasjon med varmegjenvinning. Filtrert og forvarmet luft tilføres i
oppholdsrom. Avtrekk skjer fra våtrom, kjøkken og fra innvendig bod.
For ordens skyld gjøres det oppmerksom på at det ikke leveres varmekilder i alle rom.
Parkering / Garasje
Det medfølger ikke parkeringsplass til leiligheten, men dette kan kjøpes separat. Kontakt megler for informasjon om pris.
Tilstandsgrader (TG2 og TG3) hentet fra tilstandsrapporten
Sammendrag av tilstandsrapport
Boligen er under oppføring og handelen reguleres av Bustadoppføringslova. Det foreligger ikke tilstandsrapport da boligen er ny per overtakelsestidspunktet.
Tinglyste rettigheter og forpliktelser
Servitutter/rettigheter
Legalpant for inntil 1G for offentlige avgifter.
Iht. lov om Eierseksjonssameier, er sameierne overfor sameiets kreditorer ansvarlig i forhold til
sin sameiebrøk. Ved manglende betaling av fellesutgifter har sameiet lovbestemt pantesikkerhet i
den enkelte eierseksjon inntil 2 ganger folketrygdens grunnbeløp.
Man må påregne at det vil bli tinglyst diverse avtaler/erklæring etter hvert som prosjektering
skrider frem. Det vil bli tinglyst seksjoneringsbegjæring.
GNR. 115/BNR. 141
2024/2404883-1/200 BESTEMMELSE OM NETTSTASJON TINGLYST 24.05.2024
RETTIGHETSHAVER: NORGESNETT AS ORG.NR. 984851006
Gjelder denne registerenheten med flere.
Boligen selges med tinglyste rettigheter og forpliktelser, som vist over. I tillegg kan selger
tinglyse bestemmelser vedrørende sameiet, naboforhold, teknisk infrastruktur, adkomst- og
bruksretter, kommunal eller privat rett til å anlegge og ha liggende ledninger eller kabler på
eiendommen, krav i reguleringsplan eller forhold pålagt av myndighetene med videre. Kjøper kan
ikke motsette seg eller kreve prisavslag/erstatning for tinglysning av slike
erklæringer/bestemmelser, samt plikter i nødvendig grad både før og etter overtakelse å medvirke
til at slike heftelser blir tinglyst.
I forbindelse med utbygging og salg av bruksenheter, vil selger tinglyse pengeheftelser på
eiendommen, men boligen vil overtas fri for økonomiske heftelser med unntak av lovpålagt og
utinglyst panterett til sameiet. Sameiets panterett sikrer innenfor pålydende, p.t. to ganger
folketrygdens grunnbeløp, den enkelte sameiers oppfyllelse av felles forpliktelser, jf.
eierseksjonsloven § 31.
Kartverket har lagt om grunnbokens inndeling slik at det ikke lengre vil skilles mellom prioritet
for pengeheftelser og servitutter. Kjøpers bank vil herunder få den best mulige prioritet, som vil
kunne være etter diverse servitutter. Det vil ikke være pantedokumenter med bedre prioritet enn
kjøpers bank når sluttoppgjøret er avsluttet
Sameiet
Beskrivelse av eierseksjonssameiet
Ørnafjellet, trinn 1 vil totalt bestå av 60 boligseksjoner, organisert i ett eller flere boligsameier.
Det tas forbehold om at det kan bli flere eller færre bygg/trinn/seksjoner i sameiet.
Det er utarbeidet utkast til standard vedtekter for sameiet som følger vedlagt. Slike blir bindende
for kjøperne. Utbygger forbeholder seg retten til å endre vedtekter i forbindelse med
fremdrift/behov tilknyttet prosjektet. Det foreligger forslag til budsjett, dette er estimert basert på
dagens prisnivå på tjenester og ut ifra forventet omfang av forbruk. Man må påregne at dette vil
bli justert før innflytning og etter at sameiet har vært i drift.
Kjøperne vil etter overtagelse av boligene, samt at fellesarealet er overtatt bli informert fra
selger om overtagelse av den alminnelige driften av sameiet. Herunder må det blant
eierne velges et styre i sameiet for å ivareta sameiets rettigheter og forpliktelser. Sameiet skal ha
et styre. Styret skal ha tre medlemmer, om ikke annet bestemmes i vedtektene.
Selger har på vegne av sameiet anledning til å inngå bindende serviceavtaler som er nødvendige
for drift av bygget. Det gjelder bl.a. for drift av heis, ventilasjon, sprinkleranlegg og andre
tekniske installasjoner.
Sameiet vil være regnskapspliktig, og sameiet skal registreres i foretaksregisteret.
Det gjøres oppmerksom på at man kun kan erverve 2 seksjoner i sameiet iht. lov om eierseksjoner
§ 23.
Økonomi
Faste kostnader
Fellesutgifter kr 2 904,- pr. mnd.
Kjøper må betale felleskostnader som skal dekke Sameiets ordinære driftsutgifter fra og med
overtagelse. Dette inkluderer bl.a. bygningsforsikring, strøm til fellesarealer, drift og vedlikehold,
honorarer til forretningsfører, samt drift av felles utomhusareal mv. Det tas forbehold om
endringer i stipulerte felleskostnader, da disse er basert på dagens prisnivå på tjenester, og ut ifra
forventet omfang og forbruk.
Vedlagt følger foreløpig budsjett og oversikt over felleskostnader, som viser en fast utgift fordelt
på brøken (BRA-i) pr. seksjon pr. mnd. De endelige felleskostnadene fastsettes av sameierne i
felleskap etter overtagelse.
Bergen Fiber leverer internett, og kan samtidig levere TV. Kjøper tegner eget abonnement med
Bergen Fiber på ønsket pakke. Kjøper faktureres direkte. Kjøper står fritt til å velge TV
leverandør.
Det påløper stipulerte felleskostnader på kr 200,- per måned ved kjøp av parkeringsplass.
Sameiet er ikke tilknyttet sikkerhetsordning for tap av felleskostnader. Sameierne hefter for
felleskostnader etter sin sameiebrøk. Herav hefter man ikke for andre sameieres ubetalte
fellesutgifter, men man kan likviditetsmessig måtte legge ut for nødvendige kostnader som
sameiet pådrar seg for å opprettholde forsvarlig drift. Slike utlegg vil i så fall være sikret ved 1.
prioritetspant i slik seksjon som tilhører den som ikke har betalt sin andel av fellesutgifter.
Oppgjør - SLETTES
1) Det forutsettes en innbetaling på kr. X,- for forskudd + X,- i transportgebyr som selger krever at kjøper innbetaler som en kostnad ved kontraktssignering. (Selger / utbygger har stilt garantier i samsvar med budstadoppføringslova § 12 på opprinnelig kjøpesum.) Innbetalingen skal være fri egenkapital, det vil si forutsetter ikke pant i den leilighet som kjøpes og skal innbetales til meglers klientkonto (Privatmegleren X) 2) Merverdi på kr. X,- betales til meglers klientkonto (Privatmegleren X) ved overtakelse. 3) Resterende del av opprinnelig kjøpesum ihht opprinnelig kjøpekontrakt inkl. omkostninger, skal innbetales til prosjektmegler/oppgjørsmegler senest 3 dager før overtagelse.
Oppgjør
Kjøper av kontraktsposisjonen skal betale kr. 200.000,- i forskudd til utbygger iht. kontrakten man transporteres inn i. Forskuddet skal betales innen 14 dager etter at transportavtale er signert forutsatt at innbetaling er sikret med § 47 garanti og § 12 garanti. Dersom Selger allerede har betalt slikt forskudd til Utbygger, overtar Kjøper retten til slik innbetaling som Selger har foretatt, mot at Kjøper betaler kr. 200.000,- til Selger. Innbetalingen foretas til meglers klientkonto som overfører beløpet til Selger.
Finansiering
Kontakt megler for avklaring av finansielle forhold, herunder lån til kjøp av eiendom. PrivatMegleren har avtale med Nordea om formidling av lån og andre finansielle tjenester. PrivatMegleren mottar godtgjørelse for dette.
Totale kostnader
Prisantydning kr 5 690 000,-
I tillegg til prisantydning og ev. fellesgjeld, påløper følgende omkostninger:
Dokumentavgift kr 7 370,00
Tingl.gebyr pantedokument kr 545,00
Tingl.gebyr skjøte kr 545,00
Panteattest kr 260,00
A-konto innbetaling kr 5 808,00
Totalpris inkl. omkostninger og fellesgjeld kr 5 704 528 (forutsatt salg til prisantydning).
Diverse
Adgang til utleie
Bolig i eierseksjonssameie kan som hovedregel fritt leies ut. Det kan imidlertid følge av sameiets vedtekter at leietager skal godkjennes av styret, jf. eierseksjonsloven § 24 tredje ledd. Styret må ha "saklig grunn" for ikke å godkjenne leietager. Utleieforhold skal meddeles styret i sameiet.
Iht. til sameiets vedtekter, er korttidsutleie av hele boligseksjonen i mer enn 90 dager årlig ikke tillatt. Med korttidsutleie menes utleie på døgn- eller ukesbasis i inntil 30 dager sammenhengende.
I et eierseksjonssameie er hovedregelen at en boligseksjon kan korttidsutleies i maksimalt 90 dager i året, men dette kan endres i sameiets vedtekter til mellom 60 og 120 dager, etter et årsmøte med 2/3 flertall.
Sikkerhetsstillelse
Alle eiendomsmeglingsforetak har lovpålagt forsikring av klientmidler begrenset oppad til kr 45 mill. Enkeltsaker er forsikret inntil kr 15 mill. Dersom kjøpers låneinstitusjon krever tilleggsforsikring ved omsetning over 15 millioner, må kjøper selv eller dennes låneinstitusjon dekke utgiftene forbundet med dette.
Øvrige kjøpsforhold
Boligkjøperforsikring
I produktark om boligkjøperforsikring bak i salgsoppgaven, finner du informasjon samt priser på produktene.
Boligselgerforsikring
Selger har ikke anledning til å tegne eierskifteforsikring da dette er et nybolig prosjekt.
Forsikring
Frem til overtagelse vil eiendommen være forsikret av utbygger. Det er kjøpers ansvar å påse at eiendommen er fullverdiforsikret etter overtagelse.
Budgiving
Bud kan legges inn trygt og enkelt via Privatmeglerens "gi bud-knapp" som finnes på Privatmegleren.no/eiendommens hjemmeside og i nettannonsen. Trykk "gi bud" og følg instruks med innlogging/opprettelse av bruker. For mer informasjon om budgivning, se "Viktig informasjon" i salgsoppgaven.
Viktig informasjon om kontraktsposisjon
Kontrakten som ligger til grunn for kjøp av bolig under oppføring reguleres av bestemmelsene i bustadoppføringsloven. Fullførelses-og reklamasjonsgaranti jf. bustadoppføringslova § 12 som også er stilt av utbygger er basert på den opprinnelige kjøpesummen mellom utbygger og kjøper 1 i henhold til inngått kontrakt. Garanti kan gjøres gjeldende av kjøper 2, og garantist kan ikke ta forbehold som begrenser denne retten. Interessenter oppfordres til å gjøre seg godt kjent med opprinnelige kjøpekontrakt og tekniske beskrivelser fra utbygger. Dersom utbygger ikke fullfører arbeidet iht. kontrakten, herunder misligholder, eller gjør gjeldende forbehold som medfører at boligen aldri blir overlevert, vil kjøper 2 ha krav på tilbakebetaling av kjøpesummen for kontraktsposisjonen.
Lovanvendelse
Selger har kjøpt en prosjektert bolig av Utbygger. Slike parter har inngått kjøpekontrakt (heretter benevnt Kjøpekontrakt ) med retter og forpliktelser for partene. Boligen er ikke ferdigstilt og ikke overtatt av Selger. Herunder er det retten til å overta posisjon som kjøper i Kjøpekontrakt som selges. Overdragelsen gjelder således kontraktsposisjonen, dvs. at kjøper transporteres inn i eksisterende kontrakt som Selger har med Utbygger. Oppfyllelsen av kontrakten man transporteres inn i skjer direkte mellom Utbygger og den som trer inn i kontrakten.
Ved salg av kontraktsposisjonen fra en forbruker til en annen forbruker, kan videreselgeren ikke kreve utbetalt vederlaget for retten som overstiger kjøpesummen i det opprinnelige avtaleforholdet med Utbyggeren (merverdien), før kjøperen av kontraktsposisjonen har overtatt boligen og fått rettsvern for dette ervervet. Dersom Utbyggeren etter bustadoppføringskontrakten ikke fullfører arbeidet, faller kjøperen sin plikt til å betale slik merverdi til Selger av kontraktsposisjonen bort. Såfremt kjøper av kontraktsposisjonen får rettsvern og overtar boligen kan ikke kjøper av kontraktsposisjonen gjøre gjeldene mangel eller forsinkelsesbeføyelser mot selger av kontraktsposisjonen. Herunder må merverdien etter transportavtalen betales til Selgeren etter denne.
Det er en forutsetning for overdragelse av kontraktsposisjonen at utbygger godkjenner at kjøper trer inn i kontrakten. Det vil bli utarbeidet en særskilt transportavtale mellom selger av kontraktsposisjonen og kjøper av denne.
Det gjøres videre særskilt oppmerksom på at ytelsen som Selger av kontraktsposisjonen skal overføre ved denne handel er retten til å tre inn i kjøpekontrakten mellom Selger og Utbygger. Ytelsen fra selger er således overført ved signatur fra alle parter transportavtalen og ved at kjøper har overtatt rettighetene etter garantier stillet av entreprenøren etter bustadoppføringsloven eller nye garantier er utstedt i kjøpers navn. Videre at boligen er overlevert med rettsvern. Selger er således ikke ansvarlig for mulige feil eller mangler ved leiligheten. Dette vil eventuelt bli et forhold mellom Utbygger og kjøper og er Selger uvedkommende. Herunder har ikke kjøper rett til tilbakeholdelse av kjøpesum for retten til å tre inn i kontrakt ved feil, mangler, forsinkelse.
Transportavtalen reguleres av avhendingslovens § 1-1, 4-ledd samt kjøpsloven.
Meglers vederlag og utlegg
Provisjon 1,000 % av salgssummen inkl. mva
Godtgjørelse oppgjør: 7 390,00
A-konto innbetaling: 5 808,00
Markedsføring grunnpakke: 16 900,00
Innhenting kommunale opplysninger: 9 800,00
Dersom eiendommen ikke blir solgt skal selger betale et rimelig honorar stort kr 14 900,-
Alle beløpene er inkl. mva.
Vedlegg til salgsoppgaven
Kjøpekontrakt mellom selger og utbygger
Plantegning
Komplett salgsoppgave fra prosjektet med vedlegg
Tilvalgsavtaler
Kjøkkentegning.
Salgsoppgaven beskriver vesentlig og lovpålagt informasjon om eiendommen
Se komplett salgsoppgaveNyttige lenker
Nærområdet

PrivatMegleren Vikebø & Jørgensen Nybygg
Annonseinformasjon
| FINN-kode | 457406532 |
|---|---|
| Sist endret | 27. mars 2026 07:35 |
| Referanse | 194260060 |
Annonsene kan være mangelfulle i forhold til lovpålagt opplysningsplikt. Før bindende avtale inngås oppfordres interessenter til å innhente komplett informasjon fra meglerforetaket, selger eller utleier.




