Bildegalleri
Selma Lagerlöf: "Keiseren av Portugalia"
Til salgs
50 kr
Beskrivelse av varen
Selma Lagerlöf: "Keiseren av Portugalia"
Den norske Bokklubben, 2000. Utgitt første gang i 1914.
Oversatt av Per Qvale.
Innbundet. Smussomslag.
(AI-modus): Keiseren av Portugalia (originaltittel: Kejsarn av Portugallien) fra 1914 regnes som et av Selma Lagerlöfs mest gripende og sentrale verk. Romanen skildrer en fars grenseløse kjærlighet og de psykologiske konsekvensene av tap.
Handling og tematikk
* Handlingen utspiller seg i Värmland og følger husmannen Jan i Skrolycka.
* Farskjærlighet: Jan lever et nøkternt liv helt til datteren Klara Fina Gulleborg blir født. Hans kjærlighet til henne blir altoppslukende og gir livet hans en helt ny mening.
* Galskap og livsløgn: For å redde foreldrenes hjem drar Klara Fina til Stockholm for å tjene penger, men hun bryter etter hvert kontakten. Jan takler ikke savnet og utvikler en vrangforestilling om at datteren har blitt «keiserinne av Portugalia».
* Keiseren: Som en følge av datterens «tittel», utnevner Jan seg selv til keiser. Han går med papirkrone og dekorasjoner, noe som gjør ham til en tragikomisk skikkelse i bygda, samtidig som det beskytter ham mot den smertefulle virkeligheten.
* Litterær betydning. Lagerlöf, som var den første kvinnen til å motta Nobelprisen i litteratur (1909), kombinerer i denne boken realistisk sosial skildring med mytiske og overnaturlige elementer. Portrettet av Jan i Skrolycka berømmes ofte for sin dype menneskelighet og verdighet.
*** Fra min private samling. Overlevering kan avtales på Nøtterøy eller i Oslo sentrum (jeg er der av og til). Ved postforsendelse betaler kjøper porto
Brukerprofil
Du må være logget inn for å se brukerprofiler og sende meldinger.
Logg innAnnonsens metadata
Sist endret: 14.3.2026 kl. 23:40 ・ FINN-kode: 455496880
