Bildegalleri
Fronten avisen 26stk kan selges enkeltvis 200 kr pr stk se tekst
Til salgs
200 kr
Beskrivelse av varen
Eugen var nasjonal sosialist og antifrimurer for okkupasjonsmakten under krigen og var en ivrig våpen samler.
Under den tyske okkupasjonen beveget Nielsen seg i utkanten av NS, uten noen gang å gå formelt inn i partiet. Han pleiet kontakt med sine gamle venner i den radikale nazistiske fløy, hvorav mange hadde funnet et politisk tilholdssted i Germanske-SS Norge, og han støttet aktivt opp om den pangermanske opposisjonen i NS.
Nielsen var ingen tilhenger av den tyske okkupasjonen eller Hitler. Derimot bisto han, som innbitt frimurermotstander, det tyske sikkerhetspolitiet Sicherheitsdienst (SD) i frimurerspørsmål fra sommeren 1940 av. Han hevdet at NS-ledelsen var infisert av frimurere og advarte tyskerne mot en rekke av Quislings nærmeste medarbeidere.
Da den norske Frimurerorden ble stengt i 1940, fikk Nielsen i oppgave å administrere dens eiendeler og avverget at de ble sendt til Tyskland. Etter frigjøringen ble det funnet to billass med frimurereiendeler i hans hjem på Frogner. Han ble fengslet og satt på Akershus festning tiltalt for landssvik.[3]
Han ble dømt for landssvik og måtte betale en bot på 20 000 kroner.[
Meget uvanlige aviser hele 26 stk
Der ene forsiden viser gi fredsprisen til Hitler og bilde av han utgitt i 1936.. og så siste avisen som kom i september 1940
Nr 1-2 dobbel avis også i antall sider
Selges samlet 7000 kr + porto
Avisene er pene er kun en som er noe slitt
Nasjonal samling
Kan eventuelt selge avisene enkeltvis
Prisene blir da
Hitler fredspris 1500 kr
Siste utgivelsen nr1-2 fra 1941 er 500 kr
Sanhedrin nr1 fra 1939 ekstra stort nummer 500 kr
Resten 200 kr pr stk
15 stk er med frimureri innhold
Brukerprofil
Du må være logget inn for å se brukerprofiler og sende meldinger.
Logg innAnnonsens metadata
Sist endret: 3.3.2026 kl. 16:07 ・ FINN-kode: 452429337


