
Spesialetterforsker innenfor internettetterforskning
Kripos
- Frist 08.03.2026
- Ansettelsesform Fast
Er du OSINT-analytiker eller teknolog med interesse for innhenting fra internett?
Om stillingen
Er du OSINT-analytiker eller teknolog med interesse for innhenting fra internett?
Nasjonalt cyberkrimsenter (NC3) ved Kripos søker internettetterforskere. Stillingene er for tiden plassert på avsnitt for internettrelatert etterforskningsstøtte.
Avsnittet har som ambisjon å være norsk politis ledende kapasitet på etterforskning med internett som sporsted, uavhengig av sakstype. Vi er en blanding av politiansatte og sivile og har spesialkompetanse på bruk av åpne kilder, sikring av data fra internett, sporing av kryptovaluta og teknisk metodeutvikling innen fagfeltet. Det er viktig for oss å se sammenhengen mellom internett og fysisk enhet, mellom elektroniske spor og øvrig metodebruk, og mellom taktisk og teknisk tilnærming. Dette ønsker vi også av våre nyansatte.
Vi er på jobb for et trygt Norge. Som en del av politiets viktige samfunnsoppdrag, skal vi forebygge og bekjempe kriminalitet, skape trygghet og ivareta rettssikkerheten. Vi tror at mangfold bidrar til bedre oppgaveløsning, og søker derfor medarbeidere med ulik bakgrunn, erfaring, perspektiv og kompetanse. Dersom du har behov for tilrettelegging i rekrutteringsprosessen eller arbeidshverdagen, vil vi gjøre vårt beste for å gi deg det du trenger.
Dette ser vi etter hos en ny medarbeider
Som spesialetterforsker tildeles du begrenset politimyndighet og gis relevant opplæring i digital etterforskning. Du vil i stillingen bidra i høyt prioriterte etterforskninger, i kombinasjon med fag- og metodeutvikling. Det er gode muligheter for faglig påfyll i form av kurs og konferanser.
Vi ønsker å bidra til kompetansedeling også utenfor egen enhet og arrangerer jevnlig kurs eller andre kompetansehevende tiltak. Det forventes at du deltar i dette arbeidet.
Det er et mål å ansette medarbeidere som har komplementær kompetanse og erfaring, som kan utfylle hverandre og fagmiljøet.
Fleksibilitet med hensyn til arbeidsoppgaver og organisering er en forutsetning. Noe reiseaktivitet må påregnes.
Arbeidsoppgaver
- Etterforske og rådgi i straffesaker. Særlig:
- Utføre undersøkelser i åpne kilder på internett
- Sikre innhold fra internett, blant annet ransake nettkontoer
- Innhente elektroniske spor fra tjenestetilbydere på internett
- Andre digitale etterforskningsskritt
- Utvikle nye metoder innen fagfeltet, samt holde seg oppdatert på fagutviklingen
- Bidra til nasjonal kompetanseheving
- Bidra inn i avdelingens etterretningsproduksjon
- Delta i internasjonale fagfora
Kvalifikasjoner
Dette må du ha for å være kvalifisert:
- Relevant utdanning på minimum bachelornivå, eksempelvis innenfor teknologi eller samfunnsfag. Lang og relevant erfaring kan oppveie for manglende formalkompetanse
- Minimum to års relevant erfaring innenfor stillingens fagområder
- God kompetanse innen undersøkelser i åpne kilder (OSINT)
- God kompetanse innen programmering eller tekniske internettundersøkelser
- Gode kommunikasjonsferdigheter på norsk og engelsk
Det er et pluss hvis du har erfaring innen ett eller flere av følgende områder:
- Erfaring med elektroniske spor i etterforskning eller utredningsarbeid
- Erfaring med etterretningsproduksjon
- Erfaring fra undersøkende journalistikk eller fra internasjonale/nasjonale OSINT-prosjekter
- Erfaring med analyse av kryptovalutatransaksjoner
- Erfaring med fag- og metodeutvikling
Du må ha plettfri vandel og være skikket for tjeneste i politiet og politiattest (uttømmende og utvidet) må innhentes ved ev. ansettelse jfr. politiloven § 18 og politiregisterloven § 41. For å kunne ansettes hos oss må du kunne sikkerhetsklareres på nivå HEMMELIG.
Personlige egenskaper
- Faglig nysgjerrig og initiativrik
- Evne til å jobbe strukturert og systematisk
- Gode kommunikasjons- og samarbeidsevner
- Evne til å sette seg inn i nye problemstillinger og arbeidsmåter
Som medarbeider i politiet har du høy etisk bevissthet, du kjennetegnes av å være modig og helhetsorientert, du viser respekt og er tett på. Du kan lese mer om våre etiske retningslinjer og medarbeiderplattform her (https://www.politiet.no/om-politiet/jobb-i-politiet/medarbeiderplattform/).
Dette kan vi tilby om du velger oss
- Stillingen lønnes som spesialetterforsker (stillingskode 1552) med årslønn fra kr. 720 000 - 920 000. For særlig kvalifiserte søkere kan høyere lønn vurderes.
- Stillingen er per i dag omfattet av arbeidstidsbestemmelsene (ATB) og kompenseres med et fast ATB-tillegg i tillegg til grunnlønn
- Medlemskap i Statens pensjonskasse, med blant annet gode pensjons- og forsikringsordninger. Les mer her (https://www.spk.no).
- Fleksibel arbeidstid, inkludert sommer- og vintertid
- Trening i arbeidstiden
- Mulighet for hjemmekontor når tjenesten tillater det
- Mulighet for personlig tilpasset IT-utstyr
- Et godt arbeidsmiljø
Mangfold i politiet
Dersom du har funksjonsnedsettelse, innvandrerbakgrunn eller hull i CV-en, er det anledning for å krysse av for dette i søknaden. Er du kvalifisert for stillingen, vil du bli vurdert for positiv særbehandling.
Det innebærer at minst én søker fra hver av disse gruppene blir innkalt til intervju.
Les mer om positiv særbehandling når man søker jobb i staten her (https://arbeidsgiver.dfo.no/strategisk-hr/inkluderingsarbeid/bli-bedre-pa-rekruttering/hvordan-skrive-stillingsannonser-som-inkluderer/positiv-saerbehandling-nar-man-soker-jobb-i-staten ).
Opplysningene du gir, brukes til å utarbeide anonymisert statistikk som alle statlige virksomheter rapporterer i sine årsrapporter.
Video: https://www.youtube.com/watch?v=uUTjHmSB_Wc
Slik søker du
Du søker ved å fylle ut CV i Jobbnorges CV-skjema og skrive et kort søknadsbrev. I tillegg må du legge ved relevante vitnemål og attester. Relevante kandidater vil bli kalt inn til intervju.
Opplysninger om deg kan bli offentliggjort selv om du har anmodet om ikke å bli ført opp på søkerlisten. Dersom anmodningen ikke blir tatt til følge, vil du bli varslet om dette.
Søknader uten vitnemål vil ikke behandles.
FerdigheterAI-generert
- Crypto Currency
- Frikildeetterretning
- Kontrollmetoder
- Metodeutvikling
- Programmeringsspråk
- Sikkerhetsklarering
JobbMatch
BetaEr du kvalifisert for jobben?
Nysgjerrig på om du kvalifiserer til denne jobben? Med JobbMatch får du umiddelbar tilbakemelding på hvor godt din profil matcher stillingsutlysningen.
Om arbeidsgiveren
Kripos er politiets nasjonale kompetansesenter i kampen mot organisert og annen alvorlig kriminalitet. Vi yter bistand til politidistriktene og har spisskompetanse blant annet innen taktisk etterforskning, kriminalteknikk, elektroniske spor, særskilte etterforskningsmetoder, kriminaletterretning og -analyse. Vi er dessuten behandlingsansvarlig for politiets sentrale registre og nasjonalt kontaktpunkt for internasjonalt politisamarbeid. Det nasjonale kriminaltekniske laboratoriet ligger også ved Kripos.
Den statlige arbeidsstyrken skal i størst mulig grad gjenspeile befolkningen. Dette er viktig for Kripos, og vi har derfor et mål å ha en balansert alders- og kjønnssammensetning og rekruttere flere personer med innvandrerbakgrunn.
Offentlig søkerliste ferdigstilles etter søknadsfristens utløp. Søkere kan be om unntak fra å bli oppført på denne. Dersom anmodningen ikke tas til følge blir navn, alder, nåværende stillingstittel og arbeidskommune oppgitt. Søker blir da varslet.
- Sektor: Offentlig
- Sted: Nils Hansens vei 25, 0667 Oslo
- Hjemmekontor: Delvis hjemmekontor
- Bransje: IT, Offentlig administrasjon, Politi og sikkerhet
- Stillingsfunksjon: Analyse, Journalist, Politi
Annonseinformasjon
- FINN-kode 451940650
- Sist endret
