Bildegalleri
Norsk flygning 1912-2012. Et sammendrag om marinens bidrag til norsk flyhistorie
Til salgs
50 kr
Beskrivelse av varen
Heftet "Norsk flygning 1912-2012. Et sammendrag om marinens bidrag til norsk flyhistorie." 32 sider. Rikt illustrert.
Selges for 50,- kroner
Porto: 46,- kroner
----------------------------------
Start var det første fly som ble innført til Norge, i 1912.
Start var et monoplan av typen Rumpler Taube med hjulunderstell, bygd i Tyskland av Edmund Rumpler, innkjøpt til Marinens Flyvevåpen for privat innsamlede midler. 1. juni 1912 foretok løytnant H. F. Dons med Start den første flygning, fra Gannestad-sletta i Borre til Øra i Fredrikstad.
Flyet ble overført til Marinen i august 1912, og i løpet av høsten fikk Start påmontert flottører. Det ble tatt ut av bruk etter en kantring under en landing i 1915.
Flyet tilhører Norsk Teknisk Museum, men er utstilt ved Forsvarets flysamling på Gardermoen.
- - -
Marinens flygevåpen var sammen med Hærens flyvåpen forgjengeren til det norske Luftforsvaret. Den offisielle betegnelsen på flyvåpenet ble endret ettersom språket endret seg, blant annet var det offisielle navnet en periode Marinens flyvevåben, men etter 1. oktober 1939 var grenens offisielle navn Marinens flygevåpen.
Marinens flyvevæsen ble opprettet i 1912 med Horten som hovedbase hvor grenen også hadde Marinens flyfabrikk.
I 1944 ble Hærens og Marinens flyvåpen slått sammen til en egen forsvarsgren som Luftforsvaret.
- - -
Luftforsvarets historie begynner i 10. november 1944 da Hærens flyvevesen og Marinens flyvevesen ble forent til Luftforsvaret som Norges tredje forsvarsgren. Opprettelsen skjedde ved kongelig resolusjon under annen verdenskrig, av den norske eksilregjeringen ledet av Johan Nygaardsvold, og med Oscar Torp som forsvarsminister.
Resolusjonen inneholdt blant annet følgende formulering:
«Inntil Stortinget annerledes måtte bestemme opprettes Luftforsvaret som en 3dje forsvarsgren, og hvori blant annet inngår det nåværende Hærens og Marinens Flygevåpens enheter, personell og materiell m.v. av enhver art.»
Hærens flyvevesen ble opprettet i 1912, Marinens flyvevesen i 1916. I 1941 ble de to våpnene underlagt Flyvåpnenes Felleskommando. De to våpen ble 10. november 1944 forenet til en egen forsvarsgren, Luftforsvaret.
Brukerprofil
Du må være logget inn for å se brukerprofiler og sende meldinger.
Logg innAnnonsens metadata
Sist endret: 20.2.2026 kl. 13:52 ・ FINN-kode: 451929693
Utforsk våre nye sider for klær og mote
Ta en titt


