Bildegalleri
Håndskåret og bemalt trekjenge i fugleform – eldre håndverker
Til salgs
Frakt fra 99 kr + Trygg betaling 134 kr
Trygg handel med Fiks ferdig
Varen sendes til deg, og du har 24 timer til å inspisere den før pengene overføres til selgeren.
Beskrivelse av varen
Tilstand: Godt brukt - Synlig brukt
Selger en dekorativ kjenge/øse i fugleform, utført i tre og håndbemalt. Gjenstanden fremstår som et gjennomarbeidet håndverksarbeid med tydelige manuelle spor, naturlig patina og uregelmessigheter som følger treets struktur.
Beskrivelse
Kjengen er hulformet, med integrert hals, hode og tut. Hodet og detaljene er håndskåret med svak asymmetri i form, øyne og tenner. Overganger mellom kropp, hals og hode er myke og ujevne, uten støpesømmer eller tegn til formstøp. Godstykkelsen varierer naturlig.
Maling og dekor er utført for hånd, med synlige penselstrøk og ornamentikk som ikke er mekanisk repetitiv. Overflaten har aldersrelatert slitasje og patina.
På utsiden finnes håndskrevet tekst med navn og årstall (18..). Teksten er risset/skrevet direkte på underlaget og senere bemalt. Et klistremerke på undersiden er et senere eier-/registreringsmerke og har ingen sammenheng med produksjonen.
Materiale
– Tre (ikke plast eller støp)
– Håndskåret og håndbemalt
Tilstand
God, med naturlig aldersslitasje. Ingen strukturelle skader observert.
Viktig informasjon
Det finnes moderne reproduksjoner med lignende uttrykk på markedet. Denne gjenstanden vurderes ut fra materiale, utførelse, overganger og slitasje som håndlaget i tre, ikke støpt kopi. Endelig datering og regional attribusjon forutsetter fysisk inspeksjon av fagperson.
Pris: Gi bud
Levering
Kan hentes i Sandefjord eller sendes etter avtale. Flere detaljerte bilder kan sendes på forespørsel.
Tilleggsinformasjon – avklaring mot moderne kopier
Jeg gjør oppmerksom på at jeg har mottatt flere henvendelser hvor gjenstanden er vurdert opp mot nyere reproduksjoner, blant annet produkter markedsført av Candy Design. Det er korrekt at det finnes moderne kopier med tilsvarende motiv.
Gjenstanden som selges her er imidlertid vurdert ut fra følgende konkrete kjennetegn:
• Utført i tre, med synlige årringer og naturlig fiberstruktur
• Ujevn godstykkelse og håndformede overganger mellom kropp, hals og hode
• Fravær av støpesømmer, delingslinjer eller formrelaterte spor
• Håndskårne detaljer med svak asymmetri i hode, øyne og tenner
• Håndbemalt overflate med penselstrøk og aldring som følger treets struktur
• Håndskrevet tekst med navn og årstall (18..) påført direkte på underlaget
Disse forholdene samsvarer ikke med plast- eller resinbaserte reproduksjoner, og skiller objektet tydelig fra moderne serieproduksjon.
Samtidig tas det forbehold om at endelig datering og regional attribusjon forutsetter fysisk inspeksjon av fagperson. Objektet selges derfor med åpen og ærlig beskrivelse, og er ment for kjøpere som selv ønsker å gjøre egen vurdering.
Brukerprofil
Du må være logget inn for å se brukerprofiler og sende meldinger.
Logg innAnnonsens metadata
Sist endret: 5.1.2026 kl. 16:05 ・ FINN-kode: 443728289


