Bildegalleri
Juletrepynt i sølv farget glass.
Til salgs
500 kr
Beskrivelse av varen
Tilstand: Som ny - Ikke synlig brukt
Sett med 7 deler julepynt laget av sølvfarget glass. Inkluderer ulike former som pære, skjell og engel. Hver del har snor for oppheng. Passer til dekorasjon av juletre eller annen juledekorasjon. Disse ser ut som glass-juletrepynt med sølvbelegg (ofte kalt kvikksølvglass / “silvered glass”), og ut fra form, oppheng og utførelse anslå at de er fra ca. 1940–1960-tallet.
Her er hva som peker i den retningen:
• Ribbet, dråpe-/lanterneformet glass var veldig vanlig midt på 1900-tallet, særlig i Tyskland, Tsjekkoslovakia og etter hvert også Øst-Europa.
• Sort snor/oppheng ble ofte brukt på eldre pynt (nyere har nesten alltid metallkrok).
• Dekorative glassdetaljer nederst (rosetter, blader, små “føtter”) er typisk for etterkrigsperioden.
• Overflaten ser ut til å være innvendig forsølvet, ikke utvendig glitter – et eldre håndverkstrekk.
De er sannsynligvis ikke helt tidlig 1900-tall, men heller ikke moderne masseproduksjon. Mange slike ble solgt i Skandinavia på 50- og 60-tallet. Selges samlet 500 kroner eller kom med bud på disse. Kan sendes men husk det er glass.
Brukerprofil
Du må være logget inn for å se brukerprofiler og sende meldinger.
Logg innAnnonsens metadata
Sist endret: 18.12.2025 kl. 16:50 ・ FINN-kode: 442433605


