Bildegalleri
Antikk Dansk Fiskespade av Hoffjuveler Frederik Fabritius fra 1796
Til salgs
Frakt fra 39 kr + Trygg betaling 207 kr
Trygg handel med Fiks ferdig
Varen sendes til deg, og du har 24 timer til å inspisere den før pengene overføres til selgeren.
Beskrivelse av varen
Selger en dekorert dansk antikk fkskespade i sølv produsert i 1796 av den danske hoffjuveleren Frederik Fabritius (1740-1829). Spaden er i utmerket stand for sin alder med hele dekoren bevart og uten skader. Det er noe bruksslitasje, men langt mindre enn forventet i en 230 år gammel gjenstand - utsøkt for alderen.
Dekoren består av florale mønstre, blader roser og frukt, og en avtegning av en romersk søjle med kanoner og kogger med piler liggende rundt.
Mål:
Lengde = 28cm
Bredde = 7,5cm
Høyde (fra håndtak til bakken) = 4.5cm
Fabritius er en kjent dansk-norsk slekt, som blant annet bestod av 5 generasjoner gullsmeder, hvorav 3 var Danmarks utvalgte hoffjuvelerer (Frederik, hans far og farfar). Frederik Fabritius (f. 1740 - d. 1829) var sønn Christopher Frederiksen Fabritius (f. 1710 - d. 1787), sønnesønn av Frederik Fabritius (f. 1683 - d. 1755), og var den yngste hoffjuveleren av dem alle. I 3 generasjoner var Fabritius-familien anerkjent som de fremste gull-og sølvsmedene i Danmark.
Frederik Fabritius (den yngre, makeren av denne spaden), var blant annet farfaren til boktrykker Wilhelm Christian Fabritius (1816–1887), grunnleggeren av trykkeri- og forlagshuset W. C. Fabritius & Sønner (Fabritius-gruppen).
Med andre ord er ikle dette bare en fiskespade, men et mesterverk med dype røtter til dansk og norsk kulturhistorie med sterke og eksklusive bånd til det danske kongehuset.
Brukerprofil
Du må være logget inn for å se brukerprofiler og sende meldinger.
Logg innAnnonsens metadata
Sist endret: 19.11.2025 kl. 15:37 ・ FINN-kode: 437956073



