Bildegalleri
Ørkenrotter omplasseres
Til salgs
4 000 kr
Beskrivelse av varen
Snipp og Snapp er to sorte hann ørkenrotter. De er født ca i februar 2023. Så de blir snart 3 år gamle.
Snipp er et hakk mindre en snapp, men utenom dette, så er det vanskelig å se forskjell på dem.
De er greie under håndtering, aldri noe biting eller forsvar, men de er noe redd, så er ikke alltid lett å få tak i. De er veldig spreke og aktive, pleier alltid å høre at de graver og holder på nede i beddingen sin hele tiden.
Jeg ønsker at de havner hos noen med reell interesse for dyrene, gjerne med erfaring med ørkenrotter fra før selv om dette ikke er et krav. Dersom de kjøpes til barn er det viktig at det er foreldrene som har hovedansvaret og at de har en egen interesse for å ta vare på dem.
Følger med stort bur (akvarie) 52 x 120 x h 60,5 cm. Hylla buret står på følger også med, denne er 40 cm høy og gir buret en total høyde på 101 cm. Hylla er smalere enn buret, men buret står stabilt allikevel. Det er noe merker, riper osv i hylla og i glasset.
Alt utstyr jeg har til dem følger også med, blant annet hus, skåler, transportbur, røtter/ greiner, steiner til å slipe klørne, løpehjul og mat. Sand, bunnstrø og høy må kjøpes før ørkenrottene flytter. Bunnstrøet som er i nå må tas ut av buret ved flytting pga. vekt. Man må være to og ha stor bil for å få med seg buret.
Med et så stort bur og mye bunnstrø er det ikke nødvendig å skifte alt strøet veldig ofte, jeg har kun gjort dette noen ganger i året. Det holder med ukentlig spot-cleaning hvor man fjerner det som er skittent, bytter sand o.l. Når dette følges opp er det svært lite lukt fra buret.
Litt om ørkenrotter:
Mongolsk ørkenrotte er en liten gnager som blir 4 - 5 år. De trives best i par, og i fangenskap bruker de mesteparten av tiden på å løpe i løpehjul og grave huler og ganger. Det er derfor viktig med mye papirbasert bunnstrø, minimum 20 cm.
De sover i ca 3 timer, er våkne i ca 3 timer, sover 3 timer osv. gjennom hele døgnet. Dette gjør at man vil se dem mye på dagtid, i motsetning til for eksempel hamstere som er nattaktive. De er aktive og nysgjerrige dyr som gjerne kan komme ut av buret i en egnet løpegård o.l. daglig.
Ørkenrotter makulerer alt de kommer over og elsker for eksempel å tygge på papp. Hjul, hus osv kan derfor ikke være laget av plast, og alle treleker vil være litt forbruksvare fordi det tygges i stykker etter hvert.
Det er viktig for meg at de kommer til et hjem som vil ta godt vare på dem, er klar over at det kan forekomme veterinærregninger o.l.
Brukerprofil
Du må være logget inn for å se brukerprofiler og sende meldinger.
Logg innAnnonsens metadata
Sist endret: 15.11.2025 kl. 22:54 ・ FINN-kode: 437365971