Bildegalleri
"Vom Künftigen Deutschen Offizier" (1955)
Til salgs
250 kr
Beskrivelse av varen
Selger her "Vom künftigen deutschen Offizier – Aktuelle Gedanken zum Offizierberuf" (1955) av Rolf Elble.
Boken ble utgitt av WEU / Offene Worte i Bonn og består av 96 sider.
Boken er et sentralt verk i etterkrigstidens tyske militærfilosofi. Elble skrev dette verket for å gi innsikt i det moderne offisersidealet i det gjenoppbygde Tyskland.
Boken fungerer som en refleksjon over offiserens rolle i en demokratisk stat og understreker viktigheten av etikk, ansvar og lederskap. Elble oppfordrer til kritisk selvrefleksjon blant offiserer på alle nivåer, og spesielt rekrutter, for å utvikle en klar forståelse av egne mål og verdier. Han fremhever at offiserens plikter strekker seg utover militær dyktighet og omfatter også en forpliktelse til samfunnsansvar og personlig integritet.
Rolf Elble (1916–1989) var en tysk offiser, politolog og militærhistoriker. Han ble født i Hannover og begynte sin militære karriere i 1934 som Fahnenjunker i Reichswehr. Under andre verdenskrig tjenestegjorde han i ulike roller, inkludert som bataljonskommandør og generalstabsoffiser. Han ble tildelt Jernkorset første klasse for sin innsats. Etter krigen ble han tatt til fange av sovjetiske styrker og satt i krigsfangenskap fra mai 1945 til april 1949.
Etter løslatelsen begynte Elble på nytt i det tyske militæret. I 1951 ble han medlem av Bundesgrenzschutz og senere, i 1956, overført til Bundeswehr. Han hadde flere ledende stillinger, inkludert som stabssjef for II. Korps i Ulm og som stabsoffiser i NATO-hovedkvarteret i Rocquencourt. Fra 1964 til 1974 arbeidet han ved Militærhistorisk forskningskontor i Freiburg, og han ble tildelt doktorgrad i 1970 for sitt arbeid om strategisk planlegging.
Dette verket er av interesse for samlere av historisk litteratur, spesielt de som studerer militær etikk, tysk etterkrigshistorie og utviklingen av Bundeswehr. Det gir et innblikk i hvordan det tyske militæret forsøkte å bygge en ny identitet etter andre verdenskrig.
Ingen budrunde, selges fastpris + porto.
Se også mine andre annonser om det kan være flere objekter av interesse.
Alt jeg selger sendes med Posten (med mindre annet er oppgitt), og betaling skjer helst via Vipps, evt. PayPal (bruker ikke Fiks-ferdig og PostNord).
Søkeord: nsdap, propaganda, kuriosa, samleobjekt, fører, hitler, nazi, nazismen, nasjonalsosialisme, andre verdenskrig, ww2, wwii, germansk, waffen, ss, germany, germany, wehrmacht, third, reich, sieg, tyskland, tysk, krig, vk, verdenskrig, heil, jernkors, svastika, hakekors, riksørn, himmler, goebbels, gøring, göring, reichkansler, hitlerjugend, diktator, luftwaffe, führer, weltkrieg, deutschland, militær, militaria, samler, historie, historisk, world war ii, collector.
Brukerprofil
Du må være logget inn for å se brukerprofiler og sende meldinger.
Logg innAnnonsens metadata
Sist endret: 14.10.2025 kl. 16:54 ・ FINN-kode: 431986322
