Bildegalleri
Liten og sjelden Symphonion / Adler Polyphon med 17 plater
Til salgs
3 500 kr
Beskrivelse av varen
Tilstand: Godt brukt - Synlig brukt
Selger en sjelden og dekorativ polyphon - en liten mekanisk musikkmaskin fra ca. År 1900, produsert av det tyske selskapet Adler Musikwerke. Dette er en vakker og kompakt modell med flott kabinett i treverk.
Mål:
Bredde: 20 cm
Dybde: 18 cm
Høyde: 13 cm
Det følger med hele 17 plater, noe som i seg selv er ganske sjeldent for så små apparater.
Tilstand:
Dessverre får jeg ikke maskinen i gang slik den står nå. Den har en annen type mekanisme på siden (ikke klassisk sveiv), men det virker som at den kan repareres av noen med innsikt i mekaniske spillemaskiner. En liten lapp med teksten «Adler polyphon 1900» følger med, og bekrefter sannsynligvis produsenten.
Denne typen polyphon ble produsert av Adler Musikwerke i Tyskland rundt år 1900. Adler var en anerkjent produsent av såkalte disc music boxes – mekaniske musikkmaskiner som spiller ved hjelp av perforerte metallplater og ståltenner som vibrerer for å produsere musikk. Dette var en viktig forløper til grammofonen og senere musikkavspillingsteknologi.
Perfekt for deg som samler på mekaniske musikkbokser, antikviteter eller ønsker et nostalgisk og dekorativt innslag i interiøret. Også en fin gaveidé til en musikkentusiast med sans for historie og håndverk.
Brukerprofil
Du må være logget inn for å se brukerprofiler og sende meldinger.
Logg innAnnonsens metadata
Sist endret: 14.8.2025 kl. 15:05 ・ FINN-kode: 416101781