Bildegalleri
Sigbjørn Obstfelder - Dikt i samling - Prosa i utvalg
Til salgs
Frakt fra 19 kr + Trygg betaling 39 kr. Frakten er på tilbud – ordinær pris er 39 kr.
Trygg handel med Fiks ferdig
Varen sendes til deg, og du har 24 timer til å inspisere den før pengene overføres til selgeren.
Beskrivelse av varen
Tilstand: Pent brukt - I god stand
Sigbjørn Obstfelder (1866–1900) var ein banebrytande norsk forfattar og ein av dei første modernistane i norsk litteratur. Han er mest kjend for diktsamlinga Digte frå 1893, som vart ein milepæl i norsk lyrikk og markerte eit klart brot med den tradisjonelle diktarstilen frå romantikken og realismen. Obstfelder skildra ei ny og uroleg verd – ei verd der det moderne mennesket opplever framandgjering, usikkerheit og tvil.
Han vart fødd i Stavanger og utdanna seg til ingeniør i Kristiania (Oslo), men det var i litteraturen han fann sitt sanne uttrykk. Livet hans var prega av psykisk uro, økonomiske vanskar og store eksistensielle spørsmål. Obstfelder døydde berre 33 år gammal, men rakk likevel å setje varige spor etter seg i nordisk litteratur.
Dikt i samling – prosa i utvalg (Gyldendal, klassikerserie)
Denne boka frå Gyldendal samlar heile den lyriske produksjonen til Obstfelder, inkludert Digte og etterlatne dikt, i tillegg til eit utval prosatekstar. Verket gir eit komplett bilete av ein forfattar som på mange måtar låg føre si tid, både i form og tematikk. Han skriv i ein symbolistisk og impresjonistisk stil, med vekt på stemningar, kjensler og det uutsagde.
Blant dei mest kjende dikta hans finn vi:
• «Jeg ser» – eit ikonisk dikt om framandkjensla i det moderne livet: «Jeg ser, jeg ser… Jeg er visst kommet på en feil klode!»
• «Byen» – ei stemningsfull og mørk skildring av det urbane landskapet.
• «Navnløs» – om identitet og uvisse.
Prosatekstane i utvalet – som ofte glir over i lyrikk – viser ei liknande kjensle av søken, uro og undring. Dei handlar om kjærleik, einsemd, religion og døden, ofte skrive i eit suggererande, poetisk språk.
Kvifor klassikar?
Obstfelder vert ofte rekna som ein føregangsmann for modernismen i norsk litteratur, og fleire litteraturhistorikarar kallar han «den første modernist». Han påverka seinare forfattarar som Rolf Jacobsen, Gunvor Hofmo og til og med musikalske kunstnarar.
Dikt i samling – prosa i utvalg er ei uvurderleg bok for alle som er interesserte i norsk litteraturhistorie, modernisme, eller berre vil oppleve det intense og vakre språket til ein forfattar som såg verda annleis – og torde å skrive det ned.
Brukerprofil
Du må være logget inn for å se brukerprofiler og sende meldinger.
Logg innAnnonsens metadata
Sist endret: 27.10.2025 kl. 09:37 ・ FINN-kode: 414639781


