Bildegalleri
Piken og hjertet - Edvard Munch - Blekktegning -
Til salgs
+ frakt og Trygg betaling
Trygg handel med Fiks ferdig
Varen sendes til deg, og du har 24 timer til å inspisere den før pengene overføres til selgeren.
Beskrivelse av varen
Tilstand: Godt brukt - Synlig brukt
Kjøpt på auksjon for ti år siden.
Dessverre er dette etter all sannsynlighet en forfalskning. Objektet har vært til vurdering hos konserveringsavdelingen ved Munchmuseet. De kunne ikke med hundre prosent sikkerhet slå fast at det er uekte, men flere spor peker i retning av at dette ikke er et originalt verk av Edvard Munch.
Signaturen minner om dem han brukte rundt 1899, noe som kan virke troverdig med tanke på at motivet ble utviklet i 1896 og først trykket i 1902. Samtidig er det kjent at Munch sjelden signerte med blekk på tegninger, noe som gir grunn til skepsis.
Papiret i seg selv virker gammelt og har tegn på alder: arket måler omtrent 30 x 32 cm og har trolig vært utsatt for sol over tid. På høyre side ses noe som ligner syrenedbrytning, en brunlig flekkdannelse som gjerne oppstår i eldre papir med lav pH. Det er også verdt å merke seg at blekket har trukket igjennom papiret og er synlig på baksiden, noe som kan tyde på bruk av eldre blekktype.
Det som gjør objektet ekstra interessant er en detalj i selve motivet: en strek i midjen mangler, en linje som er tydelig til stede i originalen. Det er et uvanlig avvik, da man i en forfalskning gjerne forventer overdrevet nøyaktighet snarere enn slurv.
Munch oppholdt seg i Berlin på slutten av 1890-tallet, og det er trolig at Kvinnen og hjertet ble utviklet der. Han arbeidet i denne perioden med flere av sine mest sentrale grafiske motiver, og trykk av denne komposisjonen finnes blant annet i salg hos Grev Wedels Plass Auksjoner AShttps://gwpa.no/nb/search?q=Kvinnen+og+hjertet Verket jeg viser her er imidlertid ikke et trykk, men en tegning i blekk. Og her fra Munch museet https://www.munchmuseet.no/samlingen/?query=Kvinnen%20med%20hjertet&page=1&sortOrder=default&years=1863|1944&munchSamlingen=true
Det er fristende å forestille seg at dette kunne vært en original, kanskje en tidlig skisse fra 1880 eller 1890-tallet, hvor en ung Munch sitter i et tysk skogholt og tegner kvinner med hjertet i hendene.
Men det får bli opp til deg om du vil drømme deg bort i det ukjente, undersøke videre eller bare like tegning og motivet. Det har jeg gjort. Men nå må jeg la den gå videre.
Ta kontakt ved spørsmål. Befinner meg i Trondheim.
Brukerprofil
Du må være logget inn for å se brukerprofiler og sende meldinger.
Logg innAnnonsens metadata
Sist endret: 4.6.2025 kl. 08:10 ・ FINN-kode: 314843981



