Bildegalleri
(1/2)
(solgt) Julius Caesar, portrettdenar, 100-44 f.Kr.
Til salgs28 500 kr
Beskrivelse
Roma, imperatorene
Julius Caesar (100-44 f.Kr.)
Valør: Denar
Metall: Sølv
Referanse: Sear: 1426
Preget i Roma år 42 f.Kr.
Motiv: Portrett av Julius Caesar/symboler på overflod, handel og herredømme
Kvalitet: 1+
Vekt: 3,7 gram
Diameter: 1,7 cm
Selges med fotoattest og ekthetsgaranti
Julius Caesar (100-44 f.Kr.) er kanskje en av de mest berømte hærførerne og romerske politikerne noensinne. Nesten alle kjenner til ham - enten de har lest om ham i Asterix eller i en bok om romersk historie. Han ble drept i et nøye planlagt attentat 15. mars år 44 f.Kr. Det sendte hele romerriket ut i en voldsom borgerkrig som ikke ble avgjort før Caesars arving Octavian slo Marcus Antonius og Cleopatra i 31 f.Kr.
Vi er heldige som har mulighet til å samle mynter preget for Julius Caesar, men de fleste myntene han utga er uten portrett. Myntene med Julius Caesars portrett er blant de mest uvanlige og er selvsagt veldig ettertraktede blant samlere. Caesar utga noen veldig få mynter med eget portrett mens han levde. De var kanskje den direkte årsaken til at han ble drept. Romerne utga stort sett mynter med portretter av berømte forfedre, men aldri mynter med eget portrett. Det var det bare samtidens greske konger som gjorde. Da Caesar fikk portrettet sitt på en mynt gikk det straks rykter om at han planla å utrope seg selv til konge over romerne. Det var det ikke alle som likte, aller minst hans attentatmenn Brutus og Cassius.
Attentatmennene feilberegnet fullstendig stemningen i Roma. Julius Caesar var svært populær blant folket, og attentatmennene ble forhatt og jaget. Den unge arvingen Octavian - senere keiser Augustus - sverget å ta livet av alle som var en del av komplittet mot Julius Caesar. Det lykkes han med. Octavian var også raskt ute med å få erklært Julius som gudommelig - og han kalte seg selv "sønn av den gudommelige Julius". Det gikk politikk i å eie portrettet av den populære herskeren.
Denne mynten ble preget av en myntmester som faktisk fikk lov til å prege mynter med Julius Caesars portrett. Det kan han kun fått av Octavian selv. Mynten ble preget i Roma der Caesar fortsatt var populær og ble hedret av innbyggerne. En slik mynt ville tjene som en påminnelse om Julius, og både myntmesteren og Ocatvian kunne sole seg i glansen.
Det er mange som samler romerske keisermynter. Julius Caesar var kanskje ikke en keiser, men han ga navnet til tittelen: Caesar uttales "kaisar". Det som er interessant med romerske keisertidsmynter er nettopp portrettene, som ofte er svært karakteristiske og i seg selv forteller en hel del om keiserens personlighet. De aller fleste vil savne en portrettmynt av den første "caesaren", Julius selv. Det er bare med hans portrett man kan si at man har en komplett samling.
Dette eksemplaret er godt preget og har en behagelig toning. Den er preget på godt metall og har fine felter. Mynten er svært tiltalende i hånden. Portrettet er veldig karakteristisk Julius Caesar - en tynn mann, med et ansikt furet og værbitt av mange års krig, og med en seierskrans rundt hodet.
Vi kjøper og betaler bra! Kjapt oppgjør på konto og kontant. Vi kjøper norske usirkulerte mynter fra før 1925. Norske sedler! Samlinger med mynter, sedler, medaljer. Sølvmynter fra 1964, 1970, 1978, 1980 og 1982. Specciedalere og skillinger. Rundesett og løse rundemynter. Gullskatten, sølvskatten. Dukater og andre gullmynter, også norske. Alle typer utenlandske mynter. Antikke greske og romerske mynter. Ring oss på 94461820 - vi gir deg et tilbud på dagen.
Naturens Mangfold & All Verdens Mynter er åpen mandag til fredag 11.00 til 18.00, og lørdager 11.00-17.00. Vi holder til i nyoppussede, romslige og lyse lokaler på gateplan i Ullevålsveien 13 nær Oslo sentrum. Kort vei fra bussholdeplassene St. Hanshaugen (21-bussen) og Stensberggt og Nordahl Bruns gt (37-bussen) samt Stortinget T-banestasjon (12 min spasertur fra du går av).
Vi godtar betaling via faktura, eller kort og kontanter i butikken. Mynter, sedler og medaljer sendes med post, PostNord eller Postens Norgespakke etter kundens ønske. Objektene må forhåndsbetales før utsendelse.
Naturens Mangfold & All Verdens Mynter er Norges beste gavebutikk. Vi selger kvalitetsvarer innen mynter, fossiler, mineraler, meteoritter, utstoppede dyr, innrammede sommerfugler og andre insekter, smykker, polert stein og andre samler- og interiørartikler som har naturvitenskapelig tilknytning. Vi har også et stort utvalg samlerrekvisita. Se hjemmesiden vår for en del av utvalget, men det er alltid endel ting som du kun vil finne ved å besøke oss i butikken. Ikke nøl med å ta kontakt dersom du lurer på noe.
Vi kjøper også mynter, medaljer og sedler - enten enkeltobjekter eller hele samlinger. Ta kontakt for et konkurransedyktig tilbud.
NB: Knappen for å vise hele beskrivelsen har kun en visuell effekt.
Nøkkelinfo
- Tilstand
- Pent brukt - I god stand
Beliggenhet
| FINN-kode | 292703402 |
|---|---|
| Sist endret | 23.1.2026 kl. 14:13 |





